لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و هشتم


در بخش قبلی گفتیم که اگر دموکرات ها کنگره را در ماه نوامبر از دست بدهند، پرزیدنت اوباما برای اجرای برنامه های خود – اعم از داخلی یا خارجی – با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

... و اینجاست که نقش حفظ اکثریت حزبی کاملاً آشکار میشود، اکثریتی که در ۲ سال گذشته با وجود مخالفت های فراوان باز هم توانست لایحه مهم بیمه های درمانی را که در راًس برنامه سیاست های داخلی پرزیدنت اوباما بود تصویب کرده و پس از امضای رئیس جمهوری بصورت قانون در آورد.

در حالی که کمتر از ۲ هفته به برگزاری انتخابات میان دوره ای بیشتر باقی نمانده است، پرزیدنت اوباما کوشش می کند تا اکثریت حزبی خود را در کنگره حفظ کند و به همین جهت رئیس جمهوری و همسرش میشل اوباما بانوی اول آمریکا در تعطیلات آخر هفته عازم کلیولند و کلمبوس در ایالت اوهایو شدند تا باز هم راًی دهندگان دموکرات و همچنین مستقل ها را به رأی دادن تشویق کنند. آخرین نظر سنجی ها حاکی از آنست که تعداد جمهوری خواهانی که برای دادن راًی به مراکز راًی گیری مراجعه خواهند کرد بیش از دموکراتهاست.

پرزیدنت اوباما و همسرش همچنین از دانشگاه دولتی اوهایو دیدار کردند. پرزیدنت اوباما در هفته های اخیر از چند دانشگاه دیگر نیز دیدار کرده است تا جوانان را به شرکت در انتخابات میان دوره ای و راًی دادن تشویق کند.
این نخستین بار پس از مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی است که باراک و میشل اوباما متفقاً در فعالیت های انتخاباتی شرکت می کنند.

" رابرت گیبز"۱ سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته در اطلاعیه ای برنامه گشت سراسری انتخاباتی پرزیدنت اوباما را تا هفته آخر انتخابات میان دوره ای اعلام کرد.

پرزیدنت اوباما قبل از سفر به ایالت اوهایو روز شنبه به بوستون سفر کرد. وی در بوستون در راه پیمائی دموکرات ها بسود دوستش " دیوال پاتریک"۲ فرماندار ایالت ماساچوست شرکت کرد.

سرفصل های انتخابات میان دوره ای سال جاری همچنان بر مسائل داخلی مانند مشکلات حل نشده اقتصادی، چگونگی اعمال قانون بیمه های درمانی و اثرات دراز مدت آن بر بدهی های سرسام آور دولت، رعایت آئین و اصول اخلاقی در دولت متمرکز شده است. مطالبی که روزانه ایستگاه های سراسری و محلی تلویزیونی آمریکا به تجزیه و تحلیل در باره آن می پردازند.

... و اما جنبش تی پارتی مجدداً و آن هم با قدرت بیشتر به صحنه باز گشته است.
" سارا پیلین" نامزد معاونت ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه در سال ۲۰۰۸ میلادی ، رسماً وارد چهارچوب فعالیت های تی پارتی شده است. این جنبش روز پنجشنبه اعلام کرد خانم پیلین که ضمناً فرماندار سابق آلاسکا نیز بوده است؛ در یک گشت سراسری انتخاباتی با "جنبش تی پارتی" همراهی می کند. این گشت نام " تی پارتی اکسپرس، آزادی در صندوق آراء" نام گرفته است.

خانم پیلین در این سفر انتخاباتی نخستین توقف خود را روز دوشنبه هجدهم ماه جاری میلادی از شهر " رینو"۳ در ایالت نوادا آغاز کرد، ایالتی که هاری رید رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا را در ۴ دوره گذشته به سناتوری انتخاب کرده است.

سناتور "هاری رید"۴ در سال جاری برای دستیابی به پنجمین دوره سناتوری اش مبارزه می کند. مبارزه ای که در آنسوی میدان یک کاندیدای جنبش تی پارتی قرار دارد. طرفداران جنبش تی پارتی مصمم هستند تا کرسی سناتور "رید" رهبر اکثریت سنا را از آن خود کنند.

1Robert Gibbs
2Deval Patrick
3Reno
4Harry Reid

XS
SM
MD
LG