لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و دوم


در بخش قبلی گفتیم که در انتخابات آمریکا – بویژه در انتخابات میان دوره ای – معمولاً بین چهار تا شش هفته پیش از برگزاری انتخابات، استفاده از آگهی های انتخاباتی اهمیت فراوانی پیدا می کند زیرا مردم توجه به انتخابات ایالتی را در فاصله کوتاه تری به انتخابات آغاز می کنند تا در انتخابات ریاست جمهوری

... و اکنون در بسیاری از ایالت ها – چه درانتخابات سنا و چه در انتخابات مجلس نمایندگان – آگهی ها نقشی اساسی پیدا کرده اند. گاه یک آگهی انتخاباتی را می بینید که تنها برای کوباندن رقیب انتخاباتی آماده شده است. در همین حال برخی از آمارها حاکی از آنست که تلاش بسیاری از کاندیداها بر خلاف پیش بینی هایشان به پیش رفته است.

به عنوان مثال، برد و باخت بر سر کرسی سناتوری آقای اوباما قبل از رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا که برای مدتی کمتر از دو سال بیکی از مقامات ایالتی واگذار شده بود، با این که خود پرزیدنت اوباما در جمع آوری کمک های مالی برای کاندیدای دموکرات تلاش کرده است، هنوز سرنوشت این کرسی روشن نیست و رهبران هر دو حزب در ایالت ایلینویز از کرسی خالی سناتوری چنین عنوان می کنند: کرسی پرزیدنت اوباما

... از سوی دیگر، جای خالی سناتور "رابرت برد " در ایالت ویرجینیای غربی قاعدتاً متعلق به دموکراتهاست اما هنوز نمی توان با قاطعیت در این باره اظهار نظر کرد زیرا کاندیدای دمکرات آن ایالت با رقیب سر سختی روبرو شده است.

در هفته های آخر مبارزات انتخاباتی، دموکرات ها تلاش می کنند تا راًی دهندگان را قانع کنند که اگر جمهوری خواهان با نمایندگان بیشتری به مجلس نمایندگان راه پیدا کنند؛ برنامه محافظه کارانه اجتماعی آنان به تصویب خواهد رسید.

در این میان، برخی از کاندیداهای ثروتمند پول شخصی خود را به مصرف هزینه های انتخاباتی میرسانند و با توجه به سهم گروه هائی که نقش معافیت مالیاتی در فعالیت های سیاسی برایشان حائز اهمیت است؛ انتخابات را راهبری می کنند.

اگر شما این هفته به هر کدام از بحث هائی که بین رقبای انتخاباتی در ایالت های مختلف برگزار میشد، توجه می کردید؛ یا آگهی های انتخاباتی آنان را که با نزدیک تر شدن تاریخ برگزاری انتخابات بر روی صفحات تلویزیون بیشتر دیده میشد؛ می دیدید، متوجه می شدید که در واقع سر فصل ها همان چیزی بود که در ماه آینده سرفصل انتخابات خواهد بود:
از دست دادن کار و صرف هزینه های زیاد دولت فدرال، بیمه های درمانی و برنامه دولت اوباما

... و اگر دموکرات ها کنگره را در ماه نوامبر از دست بدهند، پرزیدنت اوباما سومین رئیس جمهوری خواهد بود که یکی پس از دیگری در دوره ریاست جمهوری خود از دست دادن اکثریت حزبی را در کنگره تجربه کرده است.

پرزیدنت بیل کلینتون در سال ۱۹۹۴ شاهد از دست دادن اکثریت حزبی خود – حزب دموکرات – شد و پرزیدنت جورج دابلیو بوش در سال ۲۰۰۶ میلادی این شکست را تجربه کرد، آیا این بار نوبت پرزیدنت اوباما است؟

... و نتایج بدست آمده از آمارها چنین مطلبی را – آنهم پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای - تاًیید میکند، تاًییدی که باید حدود سه هفته دیگر در انتظارش باقی ماند.

XS
SM
MD
LG