لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و هفتم


در بخش قبلی گفتیم که انتخابات میان دوره ای سال جاری متمرکز بر مشکلات اقتصادی به ویژه بیکاری و همچنین چگونگی اجرای قانون جدید بیمه های درمانی است.

راًی دهندگان آمریکائی در پی تغییر چهره های فعلی در کنگره آمریکا هستند و هر چند که در انتخابات سال جاری مسائلی مانند حضور نظامی آمریکا در افغانستان یا ادامه گفتگوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها برای آنان مطرح نیست، با این همه نتایج انتخابات میان دوره ای سال جاری نه تنها بر سیاست خارجی آمریکا بلکه بر تمام جهان اثر خواهد گذارد.

با نزدیک تر شدن تاریخ برگزاری انتخابات میان دوره ای در دوم ماه نوامبر آینده می بینیم که بازار نظر خواهی ها نیز بیش از بیش داغ شده است و برای دومین بار طی دو ماه پی در پی، میزان حمایت از دموکراتها در آمریکا کاهش یافته است.

از سوی دیگر هنگامی که به سرفصل آمارها و نظرخواهی های مؤسسه معروف "راسموسن" میرسیم می بینیم که در راًی گیری مجازی ۴۵ درصد به جمهوری خواهان و ۴۲ درصد به دموکراتها راًی می دهند.

در بخش های قبلی بارها به این مسئله اشاره شد که پرزیدنت اوباما در واقع هر چند که در تلاش برای حفظ اکثریت حزبی خود در کنگره آمریکاست اما هدف اصلی وی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی است، یعنی پیروزی برای دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا.

... و در حالی که هنوز انتخابات میان دوره ای برگزار نشده است می بینیم که حرف و سخن بر سر کسانی است که خود را آماده نامزدی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی کرده اند از جمله "ریک سانتوروم"۱ سناتور پیشین ایالت پنسیلوانیا که چند روز پیش اعلام کرد در حال تشکیل کمیته سیاسی خود در ایالت آیواست. ایالت آیوا۲ یک ایالت کلیدی در راًی گیری های اولیه است. در واقع برخی از سیاستمداران سرشناس دیگر نیز هر چند که مدت کوتاهی است از صحنه سیاسی دور شده اند؛ اما بنظر میرسد که خود را آماده می کنند تا برای کاندیدائی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی مجددا به صحنه سیاسی واشنگتن باز گردند.

از سوی دیگر نقش آگهی های انتخاباتی از همیشه پر رنگ تر شده و در بسیاری از ایالت ها – چه درانتخابات سنا و چه در انتخابات مجلس نمایندگان یا فرمانداری ها – آگهی های تلویزیونی نقشی اساسی پیدا کرده است.

گاه یک آگهی انتخاباتی را می بینید که تنها برای کوباندن رقیب انتخاباتی آماده شده است و گاه گمان می کنید که آگهی از همه چیز سخن می گوید بجز از خود انتخابات یا برنامه کاندیدای انتخاباتی.
اگر دموکرات ها کنگره را در ماه نوامبر از دست بدهند، پرزیدنت اوباما برای اجرای برنامه های خود – اعم از داخلی یا خارجی – با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

... و اینجاست که نقش حفظ اکثریت حزبی کاملاً آشکار میشود، اکثریتی که در ۲ سال گذشته با وجود مخالفت های فراوان باز هم توانست لایحه مهم بیمه های درمانی را که در راًس برنامه سیاست های داخلی پرزیدنت اوباما بود تصویب کرده و پس از امضای رئیس جمهوری بصورت قانون در آورد.

مسائل مربوط به سیاست خارجی دولت پرزیدنت اوباما همچنان دور از مرکز اصلی مبارزات انتخاباتی قرار گرفته است به عبارت دیگر مردم تنها به مسائل و مشکلات ملموس اقتصادی خود توجه دارند و علاقه ای به آن سوی آتلانتیک از خود نشان نمی دهند.

۱Rick Santorum
۲Iowa

XS
SM
MD
LG