لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و يکم


در بخش قبلی گفتیم که پرزیدنت اوباما بیش از پیش به فعالیت های انتخاباتی پرداخته است تا جائی که حتی گروهی رفتن پرزیدنت اوباما به کلیسا را در چند هفته گذشته به همراه همسر و دو دخترش به مسائل انتخاباتی ارتباط داده و می گویند این نشانه آنست که رئیس جمهوری مسیحی است و در صد کمی که بر این باور هستند که پرزیدنت اوباما مسلمان است؛ خود با چشمانشان می توانند بینند که چنین نیست.

تأئید عملکرد پرزیدنت اوباما از سوی راًی دهندگان آمریکائی به کمتر از ۵۰ در صد یا کمتر از نصف رسیده است. علاوه بر آن، تاًیید چگونگی انجام وظائف قانون گزاران و رضایت مردم از آنان و نحوه عملکردشان کمتر از ۴۰ درصد است و به همین سبب انتظار میرود حزب دموکرات کرسی های متعددی را در انتخابات ماه نوامبراز دست بدهد.

همانطور که می دانید بارها به این مسئله اشاره شده است که از دست دادن اکثریت کنگره آمریکا برای دموکرات ها میتواند انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما را در سال ۲۰۱۲ میلادی در معرض خطر قرار دهد و با مشاهده بیشتر این خطر است که رئیس جمهوری آمریکا جوانان را بیشتر و بیشتر تشویق می کند تا کنار ننشینند و به پای صندوق های راًی بروند.

مؤسسه آمارگیری گالوپ پرسش های مربوط به فعالیت های انتخاباتی و چگونگی آن را با کسانی مطرح میکند که برای دادن راًی ثبت نام کرده اند. در این پرسش ها و پاسخ ها، دموکرات ها در ماه های مارس، آوریل، مه و ژوئن گذشته با جمهوری خواهان هم طراز بوده اند و در ماه ژوئیه جلوتر از جمهوری خواهان بوده اند اما در ماه های اوت و سپتامبر مجدداً کفه جمهوری خواهان کمی سنگین تر شده است.

در انتخابات آمریکا – بویژه در انتخابات میان دوره ای – معمولاً بین چهار تا شش هفته پیش از انتخابات، استفاده از آگهی های انتخاباتی اهمیت فراوانی پیدا می کند زیرا مردم توجه به انتخابات ایالتی را در فاصله کوتاه تری به انتخابات آغاز می کنند تا در انتخابات ریاست جمهوری.

دموکرات ها بطور معمول در وجوه مشخص حزبی خود در نزد مردم از امتیازاتی برخوردار هستند که جمهوری خواهان از آن محرومند. برعکس آنان، جمهوری خواهان بندرت در آمارگیری مجازی بر دموکرات ها پیشی می گیرند.

پس از آن که در ماه مارس گذشته مؤسسه گالوپ شروع به دنبال کردن چگونگی شرائط مبارزات انتخاباتی دموکرات ها و جمهوری خواهان کرد؛ مشاهده شد که جمهوری خواهان بطور قابل توجهی نسبت به دموکرات ها از نظر علاقه به شرکت در دادن راًی پیشی دارند.

در آخرین هفته ماه سپتامبر – ماه گذشته میلادی – ۴۸ درصد از راًی دهندگان جمهوری خواه از این که فرصت دارند در دادن راًی شرکت کنند اظهار امیدواری کرده اند در حالی که این رقم در نزد دموکرات ها تنها ۲۸ درصد بوده است.

بطور کلی باید گفت حزبی که در راًی گیری مجازی دارای برتری است، در روز انتخابات نیز همین برتری را می توان در نتایج آن مشاهده کرد.

XS
SM
MD
LG