لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی اُم


در بخش قبلی گفتیم که در چهارچوب برگزاری انتخاباتی که پایه های دموکراسی مدرن آمریکا را تشکیل میدهد؛ دو اصل مهم دیده می شود. شفافیت و پاسخ گوئی

دو عملکرد با ارزشی که در حکومت های غیر دموکراتیک خبری از آن نیست.

در همین حال مسئله تمدید معافیت های مالیاتی که مدتهاست مورد بحث کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه قرار داشت، سرانجام روز چهارشنبه بیست و نهم سپتامبر از سوی رهبران دموکرات مجلس نمایندگان به تعویق افتاد. قانونگذاران دموکرات گفتند رهبری دموکرات سنا را در این زمینه دنبال خواهند کرد و به همین جهت "کریس ون هولن"۱ یکی از اعضای رهبری دموکرات ها در مجلس نمایندگان به خبرگزاری رویترز۲ گفت راًی گیری در باره تمدید قانون معافیت های مالیاتی دوران پرزیدنت بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا به بعد از برگزاری انتخابات میان دوره ای دوم ماه نوامبر آینده موکول شده است.

در همین حال این پرسش مطر ح می شود که آیا ممکن است جمهوری خواهان در باره جنبش " تی پارتی" به انشعاب برسند؟.

... و " جان بی ینر" رهبر اقلیت مجلس نمایندگان شرايط مالی فعلی را بی پروائی و بی اعتنائی به مردم خوانده و با توجه به مانیفست تازه جمهوری خواهان به راًی دهندگان آمریکائی می گوید در صورت پیروزی در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده، جمهوری خواهان مالیات ها را کم خواهند کرد و بودجه دولت را پائین خواهند آورد.

از سوی دیگر، در زمانی که پرزیدنت اوباما برای پیروزی حزب خود در انتخابات میان دوره ای به نزدیک ترین و قدرتمندترین مشاور سیاسی خود در کاخ سفید، "رم امانوئل" رئیس دفتر مخصوص ریاست جمهوری نیاز داشت، آقای امانوئل از سمت خود در کاخ سفید کناره گیری کرد تا بتواند برای احراز پست شهرداری شهر شیکاگو که انتخابات مقدماتی اش برای دموکرات ها در ماه فوریه سال آینده انجام خواهد گرفت، فعالیت انتخاباتی خود را شروع کند. کاری که گفته میشود آرزوی بزرگ زندگی چهره سیاسی قدرتمند واشنگتن بوده است.

... و هر چند که گفتگوی ما در باره انتخابات میان دوره ای در آمریکاست، اما با توجه به اهمیت یک انتخابات دیگر – انتخابات شهرداری شیکاگو – در این باره نیز به توضیح کوتاهی می پردازیم تا بتوانیم بصورتی دقیق تر شما را در روند انتخابات آزاد آمریکا – چه در انتخابات میان دوره ای و چه در انتخابات محلی – قرار دهیم.

برای شهرداری شهر شیکاگو، ابتدا باید کاندیداها ۱۲۵۰۰ امضاء جمع آوری کرده و تقاضای خود را حد اکثر تا پایان روز بیست و دوم ماه نوامبر آینده – یعنی ۲۰ روز پس از برگزاری انتخابات میان دوره ای – به شهرداری شیکاگو ارائه دهند.
انتخاباتی که پیروزی درون حزبی در آن به علت فراوانی تعداد کاندیداها چندان آسان نیست.

"رابرت گیبز" سخنگوی کاخ سفید یک روز پیش از اعلام استعفای رم امانوئل از سمت ریاست دفتر مخصوص ریاست جمهوری از آقای امانوئل به عنوان " فردی که با انرژی خارق العاده روزانه اش" از نخستین روز ورود به کاخ سفید همراه پرزیدنت اُباما بوده است؛ نام برده و گفت قدرت رهبری اش بما کمک کرده است.

سخنگوی کاخ سفید می گوید رم امانوئل در بازسازی اقتصاد کشور، تصویب لایحه مهم وال استریت، تصویب لایحه رفرم دسترسی به بیمه های درمانی برای همه و همچنین لوایح رفرم وام های دانشجوئی و کارت های اعتباری نقشی اساسی داشته است.
شیکاگو سومین شهر بزرگ آمریکاست. شهردار شهر، مسؤولیت تمام سازمان ها و ادارات مهم شهر را بر عهده دارد و با مشورت با اعضای شورای شهر، رؤسای سازمان ها و ادارات مهم شهر را انتخاب می کند از جمله رئیس پلیس و رئیس اداره آتش نشانی
این انتخابات هر چهار سال یکبار و هر بار یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود.
اگر کاندیدای شهرداری شیکاگو در نخستین دوره نتواند بیش از ۵۰ در صد آرای مردم را بخود اختصاص دهد، آنگاه انتخابات بدور دوم کشیده می شود و حدود دو ماه بعد، در نخستین سه شنبه ماه آوریل دور دوم انتخابات برای گزینش شهردار شهر صورت می گیرد.

شیکاگو یکی از شهرهائی است که برای ریاست شهرداری محدودیتی وجود ندارد. به عبارت دیگر، یک شهردار می تواند تا هر وقت که می خواهد – اگر هر چهار سال یک بار از سوی مردم انتخاب شود – در سمت شهرداری شهر انجام وظیفه کند.۱Chris Van Hollen
۲Reuters

XS
SM
MD
LG