لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و نهم


در بخش قبلی گفتیم که مشکلات اقتصادی همچنان از اولویت نخست در انتخابات میان دوره ای آمریکا برخوردار است.

مانیفست جدید جمهوری خواهان در واقع به راًی دهنده آمریکائی می گوید که ما به نارضایتی شما گوش می کنیم. این مانیفست بر ایجاد مشاغل جدید برای بیکاران متمرکز شده و در زمانی عرضه شده است که جمهوری خواهان همچنان در نظر خواهی از راًی دهندگان آمریکائی، بر دموکرات ها پیشی دارند.

پرزیدنت اوباما ایده های مانیفست جدید جمهوری خواهان را در چهارچوب اقتصادی انعکاسی خطرناک از دهه گذشته می خواند که دیگر قابل تجدید نیست.

این در حالی است که تمام معیار‌های متداول در چهارچوب انتخاباتی میان دوره‌ای سال جاری، با قدرت سیاسی جنبشی موسوم به "تی‌پارتی" بهم ریخته است. قدرتی که وارد میدان شده و رهبری جمهوری خواه کنگره را به چالش گرفته است.

در این میان، کاندیداهای دیگری نیز وارد میدان مبارزه شده اند که هر چند برای پیروزی از شانس کمی برخوردارند اما وجودشان میتواند به نفع دموکرات ها تمام شود. این گروه همان کاندیداهای باصطلاح "مکتوب" هستند که نامشان در فهرست کاندیداها۱ قرار ندارد و بندرت توانسته اند در انتخابات پیروز شوند.

کاندیدای مکتوب کاندیدائی است که نامش احتمالاً به دلایل قانونی یا از نظر نحوه نام نویسی در ورقه راًی آورده نشده است. اگر نام فردی که مایل است در انتخابات به عنوان یک کاندیدا برای تصدی یکی از دفاتر یا مشاغل عمومی ثبت نام کند؛ در اوراق راًی گیری نباشد، میتواند خود را کاندیدای "مکتوب" معرفی کرده و از راًی دهندگان بخواهد که به نفع او راًی بدهند. در چنین صورتی نام وی باید توسط راًی دهندگان در ورقه راًی آورده شود. این نوع راًی گیری برای کسانی است که به دلایل ذکر شده نتوانسته اند تحت نام خود یا حزبشان فعالیت کنند.

در کنار فعالیت های انتخاباتی، مسئله تمدید معافیت های مالیاتی که مدتها مورد بحث کاندیداهای دموکرات ها و جمهوری خواهان قرار داشت سرانجام روز چهارشنبه بیست و نهم سپتامبر از سوی رهبران دموکرات مجلس نمایندگان به تعویق افتاد.
قانونگذاران دموکرات گفتند که رهبری سنا را در این زمینه دنبال خواهند کرد و به همین جهت " کریس وان هولن"۲ یکی از اعضای رهبری دموکرات ها در مجلس نمایندگان به خبرگزاری رویترز۳ گفت راًی گیری در باره تمدید قانون معافیت های مالیاتی دوران پرزیدنت بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا ببعد از برگزاری انتخابات میان دوره ای دوم ماه نوامبر آینده موکول شده است.

"کریس وان هولن" نماینده دموکرات ایالت مریلند گفت جمهوری خواهان در مجلس سنا صف بسته اند تا از هر گونه راًئی در مورد تمدید معافیت های مالیاتی طبقه متوسط، حتی اگر به تصویب مجلس نمایندگان نیز رسیده باشد؛ جلوگیری کنند.
وی گفت دموکرات ها می خواهند چندین هفته پیش از روز برگزاری انتخابات دوم ماه نوامبر دیدگاه های خود را در این مورد با راًی دهندگان آمریکائی مطرح کنند.

وی میگوید بگذارید در باره این مسئله در انتخابات صحبت کنیم. بگذارید به مجلس برگردیم و مطمئن شویم که قانون معافیت های مالیاتی را برای طبقه متوسط بدون آن که در کسری بودجه مان شکافی ایجاد کند؛ تصویب کرده ایم.

همانطور که قبلاً نیز اشاره شده است، روز سه شنبه دوم ماه نوامبر آینده انتخابات میان دوره ای آمریکا برگزار خواهد شد. انتخاباتی که در آن، تمام ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای سنای آمریکا انتخاب می شوند.

انتخاباتی که از آزادی یک انسان آزاد در اعلام آمادگی اش برای انتخاب شدن شروع می شود و در آزادی یک انسان دیگر در عملکردش برای انتخاب کردن پایان می گیرد، یعنی پایه حکومت مردم برمردم برای مردم.

... و در چهارچوب برگزاری انتخاباتی که پایه های دموکراسی مدرن آمریکا را تشکیل میدهد؛ دو اصل مهم دیده می شود. شفافیت و پاسخ گوئی
دو عملکرد با ارزشی که در حکومت های غیر دموکراتیک خبری از آن نیست.


۱Write-in- Candidate
۲Chris Van Hollen
۳Reuters

XS
SM
MD
LG