لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و هشتم


در بخش قبلی گفتیم که جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، در یک مانیفست جدید می گویند مالیات ها را کم خواهند کرد و بودجه دولت را پائین خواهند آورد و در حالی که تنها حدود یک ماه به برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا باقی مانده است می گویند قانون بیمه های درمانی همگانی را نیز لغو خواهند کرد. این قانون به "اوباماکر"۱ مشهور شده است.

آنان همچنین می گویند که کمک های دولتی را به برنامه سقط جنین قطع می کنند. تمام این برنامه ها، در چهارچوب مانیفست جمهوری خواهان برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر آینده است.

هفته گذشته، مانیفست بیست صفحه ای رهبری اقلیت جمهوری خواه در کنگره آمریکا، که بنام "تعهد به آمریکا" نامیده شده بود؛ دست بدست قانونگذاران جمهوریخواه مجلس نمایندگان می گشت. تمرکز بر ایجاد شغل برای بیکاران، کنترل هزینه های دولت فدرال و تغییر راه کارهای انجام کار در کنگره از جمله موارد این مانیفست بود.

اداره صحیح بیمه های اجتماعی و بیمه سالمندان و همچنین مدیریت کسری عظیم بودجه سایر بخش های مانیفست جمهوری خواهان را تشکیل میداد.

در ماه های اخیر قانون گزاران جمهوری خواه مورد انتقاد قرار گرفته بودند زیرا هیچ برنامه مشخصی برای انتخابات بمردم ارائه نکرده بودند. در این راستا، پرزیدنت اوباما در سفر به ایالت اهایو در ماه سپتامبر - ایالتی که "جان بینر"۲ رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان از آن انتخاب شده است – حملات لفظی خود را مستقیماً متوجه آقای "بینر" کرد.
در واقع این برنامه ارائه شده شبیه برنامه ای بود که جمهوری خواهان در سال ۱۹۹۴ میلادی هنگام برگزاری انتخابات ارائه کردند و توانستند اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را – آن هم پس از چهل سال – بدست بیآورند.

برنامه آنان در سال ۱۹۹۴"قرارداد با آمریکا" نام داشت. برنامه ارائه شده در شانزده سال پیش باعث شد که جمهوری خواهان بتوانند شانزده کرسی جدید را در مجلس نمایندگان از آن خود کنند. مانیفست جدید جمهوری خواهان در واقع به راًی دهنده آمریکائی می گوید که ما به نارضایتی شما گوش می کنیم. این مانیفست بر ایجاد مشاغل جدید برای بیکاران متمرکز شده است. این در حالی است که در نظر خواهی از راًی دهندگان آمریکائی، جمهوری خواهان همچنان بر دموکرات ها پیشی دارند.

پرزیدنت اوباما ایده های مانیفست جدید جمهوری خواهان را در چهارچوب اقتصادی انعکاسی خطرناک از دهه گذشته می خواند که دیگر قابل تجدید نیست.

... و هر چند نتایج نظرخواهی های مختلف نشان میدهد که شانس جمهوری خواهان برای بدست آوردن اکثریت مجلس نمایندگان زیاد است، با این همه پرزیدنت اوباما همچنان در یک تلاش گسترده و شکل یافته به فعالیت های انتخاباتی خود به سود کاندیداهای دموکرات ادامه میدهد، فعالیت هائی که بسیاری باور دارند پرزیدنت اوباما با هدف زمینه سازی برای پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ پیگیری می کند.

پرزیدنت اوباما برای موفقیت در اجرای برنامه سیاست های داخلی اش بویژه قانون جدید بیمه های درمانی به تلاش گسترده ای دست زده است، هر چند که برای راًی دهندگان آمریکائی هنوز هم حل مشکلات اقتصادی مهم تر از سایر مسائل داخلی و خارجی است.۱Obamacare
۲John Boehner

XS
SM
MD
LG