لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و هفتم


در بخش قبلی به این مسئله اشاره کردیم که اکنون مبارزه بر سر حفظ اکثریت دموکرات در کنگره آمریکا شدیدتر شده است.

پرزیدنت اوباما در آخرین هفته ماه سپتامبر – سه روز را به فعالیت های انتخاباتی در ایالت های مختلف آمریکا اختصاص داد و از ایالت های نیومکزیکو۱، ویسکانسین۲ و سپس آیووا۳ دیدار کرد. تمرکز گفته های رئیس جمهوری در این دیدارها علاوه بر گفتگو در باره مسائل اقتصادی و قول بهتر شدن شرائط موجود، تشویق راًی دهندگان آمریکائی به ویژه جوانان به شرکت در دادن راًی در روز دوم ماه نوامبر آینده بود.

درهمان هفته، علاوه بر شخص رئیس جمهوری، معاون وی و چند عضو دیگر دولت اوباما نیز با سفر به ایالت‌های مختلف آمریکا، دمکرات‌ها و رای دهندگان مستقل را تشویق به شرکت در دادن رای کرده اند

در حال حاضر، تلاش رهبری حزب دمکرات بر اینست که روحیه کاندیداها و رای دهندگان دمکرات قوی باشد.

... و در حالی که جمهوری خواهان توجه مردم را به مسئله لغو قانون رفرم بیمه های درمانی جلب می کنند، یک نظرسنجی توسط آسوشیتدپرس۴ حاکی از آنست که ۶۵ درصد از آمریکائی ها بر این باورند که طرح رفرم بیمه های درمانی بر بدهی های دولت فدرال می افزاید.

پرزیدنت اوباما با توجه به شیوه خود در فعالیت های انتخاباتی در راستای قانع کردن راًی دهندگان به پذیرش این طرح، به مادر خود که از بیماری سرطان در گذشته است اشاره کرده و می گوید اگر وی بیمه بهتری داشت ممکن بود وضع دیگری برایش پیش بیآید.

از بین بردن شک و تردید، یکی از راه کارهای جلب راًی دهندگان آمریکائی به انتخاب کاندیداهای دموکرات برای رفتن به کنگره و در نتیجه ایجاد شانس بیشتری برای پرزیدنت اوباما در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.

جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، در یک مانیفست جدید می گویند مالیات ها را کم خواهند کرد و بودجه دولت را پائین خواهند آورد و در حالی که تنها حدود یک ماه به برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا باقی مانده است. آنان می گویند قانون بیمه های درمانی همگانی را - قانونی که به "اوباماکر"۵ مشهور شده است – لغو خواهند کرد.

یکی از سناتورهای پیشین آمریکائی – سناتور دان کوتز"۶ می گوید رهبران جمهوری خواه باید تلاش کنند تا قانون رفرم بیمه های درمانی پرزیدنت اوباما را لغو کنند و اگر برای تحقق این مطلب، از راًی کافی برخوردار نبودند آنوقت باید به آنچه خود می توانند در این مورد عرضه کنند؛ مراجعه کنند.

مسائل اقتصادی به ویژه ادامه در صد بالای بیکاری همچنان از اولویت ویژه ای نزد راًی دهندگان آمریکائی برخوردارست و بنظر نمیرسد که در فاصله کوتاهی که به برگزاری انتخابات میان دوره ای باقی مانده است؛ تغییری در آن حاصل شود.
مانیفست جدید جمهوری خواهان در واقع به راًی دهنده آمریکائی می گوید که ما به نارضایتی شما گوش می کنیم. این مانیفست بر ایجاد مشاغل جدید برای بیکاران متمرکز شده است. این در حالی است که جمهوری خواهان همچنان در نظر خواهی از راًی دهندگان آمریکائی، بر دموکرات ها پیشی دارند.

با توجه به نزدیک تر شدن انتخابات میان دوره ای آمریکا، روز شنبه پیام هفتگی رادیوئی – اینترنتی پرزیدنت اوباما بر مسئله انتخاباتی متمرکز شده بود. پرزیدنت اوباما در این پیام، رهبری حزب جمهوری خواه را در کنگره آمریکا مورد انتقاد قرار داده و می گوید آنان قبل از توجه به منافع آمریکائی ها به منافع ویژه خود می نگرند. پرزیدنت اوباما طرح اقتصادی جدید پیشنهاد شده توسط جمهوری خواهان را گیج کننده خوانده است.

رئیس جمهوری در این پیام می گوید دموکراسی ما زنده و اقتصاد ما همچنان فعال است.۱New Mexico
۲Wisconsin
۳Iowa
۴Associated Press
۵Obamacare
۶Dan Coats

XS
SM
MD
LG