لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و ششم


در بخش قبل اشاره کردیم که در انتخابات میان دوره‌ای سال جاری، تمام معیار‌های متداول بهم ریخته است. از یک سوی در چهارچوب حزب جمهوری خواه یک قدرت سیاسی بنام "تی‌پارتی" وارد میدان شده و رهبری جمهوری خواه کنگره را به چالش گرفته است و از سوی دیگر، ورود کاندیداهای غیر سیاسی در میدان فعالیت‌های انتخاباتی حزب حاکم را دچار سر در گمی کرده است

و شاید برای همین است که پرزیدنت اوباما را در مقام رهبری حزب اکثریت دچار نگرانی کرده است. در هفته جاری، علاوه بر شخص رئیس جمهوری، معاون وی و چند عضو دیگر دولت اوباما نیز با سفر به ایالت‌های مختلف آمریکا، دمکرات‌ها و رای دهندگان مستقل را به رأی دادن تشویق کرده اند

... و هر چند که از انرژی و تسلط پرزیدنت اوباما در سخنرانی هیچ کم نشده، با این همه حمایت مردم از وی کم تر شده است. بیل بورتون۱ قائم مقام سخن گوی کاخ سفید که همراه پرزیدنت اوباما به ایالت ویسکانسین رفته است، در هواپیمای ویژه رئیس جمهوری به نمایندگان رسانه‌ها گفت همان جمهوری خواهان که در هفته گذشته در مانیفست خود به حمایت از کسب و کارهای کوچک پرداخته بودند، همه آنها به لایحه‌ای که به قانون تبدیل شد ( لایحه تخفیف مالیاتی و کمک‌های مالی بصورت وام دراز مدت به صاحبان مشاغل کوچک)، رای مخالف داده بودند.

آقای بورتون همچنین میگوید که رئیس جمهوری این بحث مهم را برای دمکرات‌ها مطرح می‌کند که ما باید بر انتخابی که مردم آمریکا در ماه نوامبر آینده در برابر خود دارند، متمرکز شویم. انتخاب بین سیاست‌هایی که به آنها کمک کرده است که در راه درستی‌ حرکت کنند یا آنهائی که به عقب بر میگردد. اشاره پرزیدنت اوباما به سیاست‌های اقتصادی دوران پرزیدنت بوش است.

اکنون مبارزه بر سر حفظ اکثریت دمکرات در کنگره آمریکا شدیدتر شده است. پرزیدنت اوباما در آخرین هفته ماه سپتامبر سه روز را به فعالیت‌های انتخاباتی در ایالت‌های آمریکا اختصاص داده است. پرزیدنت اوباما در هفته جاری از ایالت‌های نیو مکزیکو۲، ویسکانسین۳ و سپس ایوا۴ دیدار می‌کند. در این دیدار‌ها ، گفتگو تنها بر سر مسائل اقتصادی و به ویژه ایجاد شغل برای بیکاران است. آخرین نظرسنجی شبکه تلویزیونی سی‌- ان - ان۵ حاکی ‌از آنست که آمریکایی‌‌ها بر این باورند که در ایجاد مشکلات موجود اقتصادی، ۳۵ درصد دمکرات‌ها مقصر هستند و ۴۱ درصد جمهوری خواهان. با این همه ۴۷ درصد آنان میگویند که در حال حاضر حل این مشکل توسط جمهوری خواهان انجام پذیر است و تنها ۴۱ درصد دمکرات‌ها را تایید میکنند و این خبر خوبی ‌برای دمکرات‌ها نیست.

رهبران دمکرات از جمله جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا میگوید نباید سنگر مبارزه را رها کرد. به عبارت دیگر، تلاش رهبری حزب دمکرات اکنون بر اینست که روحیه کاندیداها و همچنین رای دهندگان دمکرات قوی باقی‌ بماند.

1- Bill Burton
2- New Mexico
3- Wisconsin
4- Iowa
5- CNN

XS
SM
MD
LG