لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و پنجم


در بخش قبلی به چگونگی فعالیت کاندیداهائی اشاره کردیم که هر چند هرگز در دنیای سیاست نبوده اند، اما اکنون از پشتیبانی راًی دهندگان آمریکائی برخوردارند.

در این انتخابات تمام معیارهای معمولی در هم ریخته شده است. از یک سو، جنبشی که آن را "جنبش تی پارتی" نامیده اند، بطور خودجوش در جبهه جمهوری خواهان بوجود آمده و رهبری آن را به ویژه در سنای آمریکا به چالش طلبیده است و از سوی دیگر، کاندیداهائی را وارد میدان مبارزات انتخاباتی کرده است که هرگز در دنیای سیاست نبوده اند.

... در ایالت کالیفرنیا می بینیم که خانم "مگ وایتمن" ۱ که هرگز در دنیای سیاست نبوده است، شانه بشانه "جری براون"۲ که هم یک بار فرماندار کالیفرنیا بوده و هم در حال حاضر دادستان کل آن ایالت است؛ وارد میدان مبارزه میشود. خانم "وایتمن" که یکی از میلیاردرهای آمریکائی است، از جیب خود تا بحال برای مبارزات انتخاباتی اش حدود ۱۱۹ میلیون دلار خرج کرده است. رقمی که در تاریخ انتخابات آمریکا تا بحال بی سابقه بوده است.

خانم "مگ وایتمن" بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ میلادی مدیر عامل و رئیس شرکت معظم اینترنتی eBAY بوده است. سهام اصلی این شرکت مشهور متعلق به "پیر امیدیار" یک آمریکائی ایرانی تبار زاده فرانسه است.

"مگ وایتمن" چهارمین زن ثروتمند ایالت کالیفرنیاست، ایالتی که هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است. "مگ وایتمن" کاندیدای حزب جمهوری خواه برای فرمانداری ایالت کالیفرنیا برنامه های انتخاباتی اش را در چهارچوب ایجاد مشاغل جدید، حذف مخارج اضافی جهت بهبود وضعیت اقتصادی ایالت کالیفرنیا و همچنین پیشرفت سیستم آموزشی آن ایالت مطرح کرده است.

آخرین نظر سنجی گروه "راسموسن" نشان میدهد که مبارزه برای احراز فرمانداری ایالت کالیفرنیا به مرحله تنگاتنگی رسیده است.

"مگ وایتمن" کاندیدای جمهوری خواهان ۴۷ درصد آراء و "جری براون" کاندیدای دموکراتها ۴۶ درصد آرای راًی دهندگان را بخود اختصاص داده اند. ضریب اشتباه در این نظر سنجی چهار درصد است.

جالب توجه آنست که تنها ۶ درصد از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند، خواهان کاندیدای سوم هستند و بقیه یا از دموکرات ها حمایت می کنند یا از جمهوری خواهان.

ایالت کالیفرنیا سال های سال است که اکثریت دموکرات را داشته است. پرزیدنت اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی، آرای کالج الکترال را در آن ایالت از آن خود کرد. در همین حال، دو سناتور ایالت کالیفرنیا نیز – سناتور باکسر۳ و سناتور فانشتاین۴ – هر دو دموکرات هستند.

... و اما آنان که در دنیای سیاست حضوری فعال داشته اند - سناتور هری رید۵ سناتور دموکرات از ایالت نوادا و سناتور راس فاین گلد۶ سناتور دموکرات از ایالت ویسکانسین – هر چند که هنوز بر کرسی خود در مجلس سنا نشسته اند، اما مبارزه سختی را برای پیروزی در پیش دارند.

سناتور رید رهبر اکثریت دموکرات در سنای آمریکا که در یک مبارزه تنگاتنگ با " شارون آنگل" کاندیدای مورد حمایت "جنبش تی پارتی" قرار گرفته است؛ سرگرم جمع آوری کمک های مالی در واشنگتن است و سناتور فاین گلد که در نظرسنجی های اخیر باز هم عقب تر رفته است، شانس این را دارد که میشل اوباما بانوی اول آمریکا را در یکی از مراسم جمع آوری کمک های مالی خود بهمراه داشته باشد، اما هنوز نمی توان گفت که آیا سناتور فاین گلد باز هم می تواند اعتماد راًی دهندگان دموکرات را برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر آینده بدست آورد یا نه؟

در بخش بعدی به " اعلام برنامه جمهوری خواهان" که برای پیروزی آنان در انتخابات آینده کنگره آمریکا و بدست آوردن اکثریت حزبی حیاتی است، خواهیم پرداخت؛ تعهد در لغو قانون همگانی بیمه های درمانی که به " Obamacare" شهرت یافته است و جایگزینی آن با قانونی جدید.

۱Meg Whitman
۲Jerry Brown
۳Barbara Boxer
۴Dianne Feinstein
۵Harry Reid
۶Russ Feingold

XS
SM
MD
LG