لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و چهارم


همانطور که قبلاً نیز گفته ایم، روز دوم ماه نوامبر آینده انتخابات میان دوره ای آمریکا برگزار خواهد شد. انتخاباتی که در آن ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، یک سوم اعضای مجلس سنا و همچنین دو سوم از فرمانداران ایالت های آمریکا از سوی مردم برگزیده خواهند شد. انتخابات آزاد و منصفانه ای که پایه های استوار دموکراسی مدرن آمریکاست.

... و در آنچه به اهمیت حفظ اکثریت دموکرات کنگره مرتبط است، می بینیم که پرزیدنت اوباما نقشی اساسی در روند انتخاباتی بر عهده گرفته است.

دموکرات ها در صدد آن هستند که میشل اوباما بانوی اول آمریکا را وارد میدان مبارزات انتخاباتی و کمک به کاندیداها کنند اما هنوز نمی توان گفت که آیا وی – هر چند که از محبوبیت برخوردارست – قادر خواهد بود که در این زمان کوتاه پیش از انتخابات روند مبارزات انتخاباتی را بسود دموکرات ها تغییر دهد یا نه؟

در حالی که کمتر از ۴۰ روز به برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا باقی مانده است؛ در حالی که هنوز کنگره آمریکا – به ویژه مجلس نمایندگان – کارهای ناتمامی از برنامه های داخلی آقای اوباما را در دست انجام دارد و در حالی که نظر سنجی مؤسسه مشهور گالوپ حاکی از آنست که آمریکائی ها طرفدار آن هستند که چهره های جمهوری خواه جدیدی به کنگره آمریکا راه یابند؛ با این همه بنظر میرسد که مبارزه هر دو گروه – دموکرات و جمهوری خواه - بسیار به یکدیگر نزدیک شده است.

احساسات ضد دموکرات ها به جمهوری خواهان کمک می کند که حد اقل، اکثریت مجلس نمایندگان را در کنگره آمریکا از آن خود کنند.

آخرین نظرسنجی CNN حاکی از آنست که در انتخابات مقدماتی اخیر، دموکرات ها از همیشه کمتر به صندوق های راًی مراجعه کرده اند و حضور جمهوری خواهان برای دادن راًی از سال ۱۹۷۰ میلادی تا بحال بی سابقه بوده است.

آمریکائی های آفریقائی تبار و جوانانی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸ حضور فراوانی داشتند و در پیروزی باراک اوباما برای ورود به کاخ سفید سهمی بزرگ داشته اند، این بار علاقه ای برای دادن راًی به کاندیداهای دموکرات از خود نشان نمی دهند.

مسئله ادامه بیکاری و رویاروئی با مشکلات اقتصادی و صرف هزینه های زیاد دولت فدرال، اعتماد راًی دهندگان را در بسیاری از مناطق کشور از دموکرات ها سلب کرده است. با این همه، مسئله مبارزه با تروریسم بین المللی و قوانین مهاجرتی نیز هنوز مورد توجه راًی دهندگان آمریکائی قرار دارد.

در بخش بعدی به چگونگی فعالیت کاندیداهائی می پردازیم که هر چند هرگز در دنیای سیاست نبوده اند، اما اکنون از پشتیبانی راًی دهندگان آمریکائی برخوردارند.

XS
SM
MD
LG