لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بيست و سوم


در بخش قبلی برایتان گفتیم که در انتخابات آمریکا – اعم از محلی، ایالتی یا سراسری – این کمیسیون فدرال انتخاباتی است که حد اکثر مبلغی را که می توان به یک کاندیدا کمک کرد، تعیین میکند. مقررات این کمک های مالی بسیار سخت و دقیق است و هرگونه عمل نا درستی در چهارچوب کمک های انتخاباتی جرائم سنگینی در بر دارد.

... اما در این بخش با توجه به قانون جدیدی که در چهارچوب کمک های مالی به کاندیداهای کنگره به تصویب دیوان عالی آمریکا رسیده است و همچنین نقش آن در مبارزات انتخاباتی برایتان خواهیم گفت.

پرزیدنت اوباما پیام معمول هفتگی رادیوئی – اینترنتی خود را در روز شنبه گذشته در مورد مسئله کمک های مالی افراد حقوقی و شرکت های بزرگ به کاندیداهای انتخاباتی اختصاص داد و گفت رهبری جمهوری خواه کنگره از این کمک ها حمایت می کند. پرزیدنت اوباما در پیام خود به مردم آمریکا می گوید که در ماه ژانویه گذشته در گزارش سالانه اش به مردم، از خطر حکم صادره دیوان عالی آمریکا در مورد کمک های مالی انتخاباتی سخن گفته است. تصمیم دادگاه عالی، قانونی را که برای دهه ها اجرا میشد، لغو کرد.

قانونی که پرزیدنت اوباما به آن اشاره میکند، بنام "اتحاد شهروندان"* معروف است. این قانون می گوید جلوگیری از کمک های مالی شرکت ها برای پخش آگهی های سیاسی برای کاندیداهای انتخاباتی نمی تواند با توجه به متمم اول قانون اساسی آمریکا معروف به First Amendment محدود شود.

پرزیدنت اوباما میگوید تصویب این قانون به منافع ویژه برخی این قدرت را میدهد که تا هر اندازه که مایل باشند – بدون آشکار کردن آن برای مردم - کمک های مالی خود را در اختیار کاندیداها قرار دهند تا آنان بتوانند آگهی های خود را برای نفوذ در انتخابات پخش کنند. رئیس جمهوری آمریکا می گوید حتی شرکت های کنترل شده توسط خارجی ها نیز که در پی نفوذ در دموکراسی ما هستند، قادر خواهند بود که آزادانه، انتخابات را به نفع کاندیدای مورد نظرشان به پیش برند
با این همه، مسئله نزدیک تر شدن انتخابات میان دوره ای آمریکاست که پرزیدنت اوباما را در مقام رهبری حزب اکثریت یا حزب دموکرات بیشتر نگران حفظ اکثریت دموکرات در کنگره آمریکا کرده است.

پرزیدنت اوباما خطاب بمردم آمریکا می گوید ما بر این تلاش داریم که این قانون را با یک قانون جدید اصلاح کنیم.

به عبارت دیگر، قانونی که شما را موظف کند که بگوئید شما چه کسی هستید و چه کسی پول آگهی های انتخاباتی شما را می پردازد زیرا بدون توجه به آن که آنان ( افراد حقیقی یا حقوقی) چند عدد آگهی انتخاباتی پخش کنند، قدرتی که سرنوشت این کشور را قاطعیت می بخشد؛ در دست های آنان نیست. بلکه این قدرت در دستهای شماست. این بهمگی ما بستگی دارد تا از مهمترین اصل دمکراسی آمریکا که دولت مردم، با مردم و برای مردم است؛ دفاع کنیم.

*Citizen United v. Federal Election Commission

XS
SM
MD
LG