لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش بيست و دوم


در بخش قبلی گفتیم که در انتخابات میان دوره ای سال جاری، کاندیداهائی وارد میدان مبارزات انتخاباتی شده که چندان شناخته شده در دنیای سیاست نیستند ولی سخت در برابر رقبای کارآزموده خود قرار گرفته اند. در واقع باید گفت که در سال جاری اکثر معیارهای معمولی در چهارچوب سیاست های انتخاباتی آمریکا بهم خورده است.

در نیویورک، چارلز رانگل کاندیدائی که مدت ۴۰ سال است از سوی مردم منطقه پانزده نیویورک به عنوان عضو مجلس نمایندگان انتخاب شده است، در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه حزب دموکرات از ۵ رقیب دیگر پیشی میگیرد و روز جمعه به همراه ۱۳ نفر دیگر نشان افتخار را از کمیته آمریکائی های آفریقائی تبار مجلس نمایندگان کنگره آمریکا دریافت میکند؛ با این همه وی باید در انتظار محاکمه ای باشد که توسط همکارانش در کمیته قوانین و مقررات مجلس نمایندگان صورت خواهد گرفت. آقای رانگل متهم است که ۱۳ مورد از قوانین و مقررات مجلس نمایندگان را زیر پای گزارده و از موضع خود در مقام نمایندگی کنگره سوء استفاده کرده است.

... و در ایالت نوادا – ایالتی که زادگاه هاری رید رئیس اکثریت دموکرات مجلس سناست، "تی پارتی اکسپرس" که مقر اصلی آن در ایالت کالیفرنیاست بیشترین سرمایه گزاری خود را که حدود ۷۹۰ هزار دلار است؛ برای حمایت از کاندیدای خود در ایالت نوادا اختصاص داده است – یعنی خانم شارون آنگل

هنوز نمی توان گفت که آیا جنبش "تی پارتی"* و حمایتش از کاندیداهائی بجز کاندیداهای حزب جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای دوم ماه نوامبر آینده، بسود جمهوریخواهان منجر خواهد شد یا دموکرات ها

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، مسئله حزب سوم در نزد آمریکائی ها هرگز جا نیفتاده است، هر چند که مخالفت گروهی از مردم در سال گذشته با برخی از قوانین فدرال در ایالت های مختلف بود که به شکل گیری جنبش " تی پارتی" انجامید؛ اما بی شک روند بثمر رساندن قانون همگانی بیمه های درمانی و همچنین نارضایتی از عملکرد برخی از قانون گزاران کنگره آمریکا در شکل گیری این جنبش نقش حیاتی را بازی کرد.

کاندیداهای Tea Party یا Tea Party Movement در واقع همان جمهوری خواهان هستند که در مواردی با تفکر جمهوری خواهان میانه رو موافق نیستند.

رهبری جمهوری خواهان در واشنگتن، "کریستین او دانل" را که روز سه شنبه در انتخابات درون حزبی یا مقدماتی جمهوری خواهان در ایالت دلور بر کاندیدای مورد حمایت حزب جمهوری خواه پیروز شد، از محافظه کاران دست راستی بشمار می آورد و به پیروزی خانم او دانل در ماه نوامبر آینده خوشبین نیست

از سوی دیگر، پیروزی کریستین او دانل که می خواهد بر کرسی سابق جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا تکیه زند، نشان می دهد که وی توانسته رهبری جمهوری خواهان را در واشنگتن خشمگین کند.

کارشناسان مسائل انتخاباتی در حزب جمهوری خواه می گویند این کنسرواتیوها یا محافظه کاران، از داخل ایالت کوچک دلور نیآمده اند، بلکه برای نخستین بار کمک کنندگان مالی به یک کاندیدای حزبی از ایالت های دیگری به این کار اقدام کرده اند.

در انتخابات آمریکا – اعم از محلی، ایالتی یا سراسری – این کمیسیون فدرال انتخاباتی است که حد اکثر مبلغی را که می توان به یک کاندیدا کمک کرد، تعیین میکند. میزان این کمک بر اساس قوانین از سوی یک فرد حقیقی یا حقوقی متفاوت است اما بهر حال، مقررات این کمک های مالی بسیار سخت و دقیق است و پی آمدهای قانونی هرگونه خلافی در چهارچوب کمک های انتخاباتی بسیار سنگین است.

در بخش بعدی از قانون جدیدی که در چهارچوب کمک های مالی به کاندیداهای کنگره به تصویب دیوان عالی آمریکا رسیده است و همچنین نقش آن در مبارزات انتخاباتی برایتان خواهیم گفت.

XS
SM
MD
LG