لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش بيست ويکم


در بخش قبلی گفتیم که با توجه به پیروزی کاندیدای جنبش "تی پارتی" در انتخابات ایالت دلور، آیا می توان گفت که این جنبش رهبری حزب جمهوری خواه را به چالش گرفته است؟

جنبش "تی پارتی" روز سه شنبه چهاردهم سپتامبر توانست در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در ایالت " دلور" "کریستین او دانل"* کاندیدای خود را به عنوان کاندیدای آن حزب برای انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده تثبیت کند.

پیروزی دور از انتظار کاندیدای جنبش "تی پارتی" آن هم در برابر فرد دیگری که ۲۴ سال است نماینده آن ایالت در مجلس نمایندگان بوده است؛ کاملاً دور از انتظار بود. پیروزی "کریستین او دانل" کاندیدای جنبش " تی پارتی" در ایالت دلور نشان داد که گروهی از راًی دهندگان آمریکائی دیگر سیاست های همیشگی واشنگتن را نمی پذیرند.

"قدرت ما مردم" نخستین جمله ای بود که خانم "او دانل" پس از پیروزی بر زبان آورد. علاوه بر آن از "تی پارتی اکسپرس" که یک کمیته سیاسی مقیم کالیفرنیاست و با کمک مالی ۲۳۷ هزار دلاری خود به " کریستین او دانل" سهمی در پیروزی وی دارد، تشکر کرد.

"کریستین او دانل" سرفصل های فعالیت انتخاباتی اش را بر مشکلات اقتصادی به ویژه مسئله بیکاری و کسری بودجه ملی متمرکز کرده بود و همین یکی از مهم ترین عوامل پیروزی اش بود. در انتخابات میان دوره ای سال جاری مدتهاست که دیگر هیچ موردی بجز کار – کار و باز هم کار و بهبود اقتصاد کشور مطرح نمی شود.

در بیست و یکم ماه ژانویه گذشته نیز سناتور دیگری – سناتور اسکات براون – در ایالت ماساچوست یک شبه راه دهه ها را پیمود و توانست با کمک همین کمیته سیاسی " تی پارتی اکسپرس"** کرسی سناتور فقید – ادوارد کندی – را از آن خود کند آن هم در برابر یک کاندیدای دموکرات قدرتمندی مانند خانم " مارتا کوکلی"*** دادستان کل ایالت ماساچوست.
اما پرسش مهم اینست که آیا کاندیداهای " جنبش تی پارتی" که در واقع کاندیداهای حزب جمهوری خواه هستند، می توانند در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر نیز پیروز شوند؟.

آنان هر چند که با شکست رقبای جمهوری خواه خود در انتخابات مقدماتی درون حزبی، بازی را برده اند، اما آیا سرانجام در رویاروئی با دموکرات ها، به آنان نخواهند باخت؟

... آنچه که در چهارچوب انتخاباتی آمریکا و فعالیت کاندیداهای دموکرات، جمهوری خواه، مستقل یا طرفداران جنبش جدید موسوم به " تی پارتی" اهمیت دارد؛ آزاد بودن آنست. آزاد بودنی که بجای گرفتن فرصت ها از مردم برای انتخاب نمایندگان خود، به آنان فرصت میدهد تا با آزادی و بطور منصفانه افرادی را که می خواهند صدای آنان باشند؛ به مجمع قانون گزاری آمریکا بفرستند، مجمعی که در روند " دموکراسی مدرن" آمریکا قادر است به پاسداری از آن بپردازد.

*Christin O’ Donnell
** The Tea Party Express
***Martha Coakley

XS
SM
MD
LG