لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش بيستم


آیا جنبش اعتراض آمیز موسوم به Tea Party رهبری حزب جمهوری خواه را در واشنگتن به چالش گرفته است؟
این جنبش اعتراضی روز سه شنبه چهاردهم ماه سپتامبر توانست در انتخابات ایالت " دلور" کاندیدای خود را به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه تثبیت کند.

" کریستین او دانل"* کاندیدای حزب جمهوری خواه از ایالت "دلور"** باید در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده بر سر کرسی ای که دهه ها متعلق به جو بایدن معاون فعلی رئیس جمهوری آمریکا بوده است؛ با کاندیدای دموکرات ها به رقابت برخیزد و هر چند که وی روز سه شنبه بر رقیب خود در حزب جمهوری خواه پیروز شد، اما هنوز مشکل است که بتوان گفت وی به عنوان سناتور ایالت دلور به واشنگتن خواهد رفت.

خانم "او دانل" که از پشتیبانی سارا پیلین نامزد پیشین معاونت ریاست جمهوری آمریکا و چهره مشخص این جنبش اعتراض آمیز برخوردار بود؛ توانست با ۵۴ در صد بر رقیب خود " مایک کاسل"*** پیروز شود. " مایک کاسل" توانست تنها ۴۶ در صد آراء را از آن خود کند، وی تا بحال دو بار فرماندار ایالت دلور بوده و اکنون دوازدهمین دوره عضویت خود را در مجلس نمایندگان می گذراند.

طرفداران این جنبش با پشتیبانی از خانم "او دانل"در حقیقت احساسات خود را علیه رهبری جمهوری خواهان در واشنگتن نشان داده اند.
جنبش اعتراض آمیزTea Party موقعیت مستحکم برخی از کاندیداهای خود را ابتدا در ماه مه با "ران پل" در ایالت کنتاکی نشان داد و سپس در ایالت نوادا در شرائطی مشابه از " شارون آنگل" حمایت کرد و پس از آن در ماه گذشته " جو میلر" بود که با پشتیبانی خانم پیلین و این جنبش توانست کاندیدائی جمهوری خواهان را برای سنای آمریکا در ایالت آلاسکا از آن خود کند، آن هم در مبارزه با سناتور " لیزا مورکووسکی"، سیاستمداری که خانواده اش دهه ها ریشه در سیاست ایالت آلاسکا داشته است.

" کریستین او دانل" کاندیدای حزب جمهوری خواه از ایالت دلور که نشان از پیروزی جنبش اعتراضی با خود داشت، در بامداد روز پس از برنده شدن به شبکه سراسری تلویزیونی NBC گفت پیروزی من "غیر ممکن را ممکن ساخت". وی مسئله عدم پشتیبانی مالی حزب جمهوری خواه را در انتخابات میان دوره ای کم اهمیت جلوه داد وگفت " من میدانم که ما کمک مالی مورد نیاز را دریافت خواهیم کرد". رهبری حزب جمهوری خواه در واشنگتن با تمام قدرت سیاسی و مالی خود از "مایک کاسل" پشتیبانی کرد و به همین جهت خواهان پیروزی خانم " او دانل" نبود.

گفته میشود باخت آقای کاسل که انتظار میرفت در انتخابات دوم ماه نوامبر آینده کرسی دموکرات ها را از آنان گرفته و به جمهوری خواهان بدهد، امید تازه ای برای کنترل مجدد اکثریت سنا به دموکرات ها داده است.

پیروزی کاندیدای جنبش اعتراضی Tea Party در ایالت دلور نشان داد که دیگر گروهی از راًی دهندگان آمریکائی سیاست همیشگی واشنگتن را نمی پذیرند.

در واشنگتن اما، رهبران جمهوری خواه از پیروزی کاندیدای این جنبش تازه خوشحال بنظر نمی رسند و آن را بسود حزب جمهوری خواه بحساب نمی بینند. این جنبش جدید، بر تمام معیارهای سیاسی رهبری جمهوری خواه سنا در واشنگتن پنجه انداخته است.

*Christine O’ Donnell
**Delaware
***U.S. Representative Mike Castle

XS
SM
MD
LG