لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش نوزدهم


در حالی‌ که روز سه شنبه گذشته در هفت ایالت آمریکا و همچنین در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا - برای مقام شهردار شهر - انتخابات مقدماتی برگزار شد، تمرکز انتخابات میان دوره‌ای همانطور که قبلا نیز گفته شده است، بر مبارزه بین کاخ سفید و رهبر اقلیت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان در جریان است. مبارزه‌ای که تا بحال کم سابقه‌ بوده است.

هنگامی که پرزیدنت اوباما در سفر هفته پیش خود به ایالت اهایو - ایالتی که "جان بینر" از آن انتخاب شده است - حملات لفظی خود را مستقیماً متوجه آقای "بینر" کرد، همه شگفت زده شدند.

یک روز پس از آن، این "رابرت گیبز" سخنگوی پرزیدنت اوباما است که حمله مستقیم خود را متوجه رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان می‌کند، حمله‌ای که بلافاصله به آن پاسخ داده میشود.

... و در نتیجه باز هم این فرضیه بیشتر شکل می‌گیرد که سفرهای انتخاباتی پرزیدنت اوباما تنها با هدف پیروزی کاندیداهای حزب دمکرات در انتخابات میان دوره‌ای ماه نوامبر آینده نیست، بلکه مساله موفقیت وی برای دور دوم ریاست جمهوری است.

روز یکشنبه گذشته، آقای بینر، رهبر جمهوری خواهان درمجلس نمایندگان گفت اگر تنها انتخاب وی، قانون معافیت مالیاتی طبقه متوسط آمریکا باشد، به آن رای مثبت میدهد. پرزیدنت اوباما نمی‌خواهد قانون معافیت مالیاتی کسانی‌ را که بیش از ۲۵۰ هزار دلار در سال درامد دارند، تمدید کند. این قانون حدود ۱۰ سال است که اجرا میشود.

یک روز پس از مصاحبه آقای "بینر" با شبکه سراسری تلویزیونی سی‌ -بی‌ - س* "دان فیفر" ** مدیر ارتباطات کاخ سفید در اطلاعیه‌ای نسبتا طولانی‌ گفت " بینر" در برابر حزب خود که طرح پرزیدنت اوباما را به گروگان گرفته، ایستاده است. وی گفت رهبر جمهوری خواهان مجلس، موضع خود را عوض کرده و از طرح پرزیدنت اوباما پشتیبانی‌ کرده است.

جمهوریخواهان میخواهند قانون معافیت مالیاتی طبقه مرفه نیز تمدید شود. در همین حال، روز سه شنبه رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا گفت جمهوری خواهان موضع خود را در برابر پرزیدنت اوباما تغییر نخواهند داد، انتخاباتی که در صورت از دست دادن اکثریت کنگره، باز هم پرزیدنت اوباما را با مشکلات بیشتری در پیشبرد سیاست‌هایش مواجه خواهد کرد.


*John Boehner
**NBC/WSJ

XS
SM
MD
LG