لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش هجدهم


در بخش قبلی به این مطلب اشاره شد که در صورت پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده، دورنمای احراز کرسی ریاست مجلس نمایندگان توسط "جان بینر"* که در حال حاضر رئیس اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان است، برای دو سال آینده کاملاً قابل پیش بینی است. دو سالی که تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دومین دوره احتمالی ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما باقی مانده است.

پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه هشتم ماه جاری میلادی – ماه سپتامبر - در ایالت اوهایو، ایالتی که آقای "بینر" از آن انتخاب شده است گفت هیچ سیاست جدیدی از طرف " آقای بینر" ( در سخنرانی اقتصادی اش در ماه گذشته) دیده نشده و هیچ ایده جدیدی وجود نداشته است. پرزیدنت اوباما همچنین گفت " آقای بینر" تمام مشاغلی را که ما نجات داده ایم، نادیده گرفت. وی تمام وظائفی را که ویژه دولت است مانند آموزش کودکان یا کنترل خیابان ها نادیده گرفت. اما با وجود حمله به جمهوری خواهان، دموکرات ها با نزدیک شدن انتخابات نگران تر شده اند. آنان نگران از دست دادن اکثریت کنگره آمریکا هستند.

اگر رئیس جمهوری اکثریت دموکرات را در کنگره نداشته باشد، نمی تواند به آسانی برنامه های داخلی خود را تحقق بخشد، بنا بر این نماینده ای که شانس پیروزی اش برای ریاست مجلس نمایندگان آن هم از حزب مخالف قطعی بنظر میرسد، طبیعتاً می تواند مورد انتقاد رئیس جمهوری قرار بگیرد.

پرزیدنت اوباما فعالیت های انتخاباتی خود را برای دوره دوم ریاست جمهوری اش از سال آینده آغاز خواهد کرد و موفقیت در بهبود شرائط اقتصادی آمریکا و به ویژه ایجاد مشاغل جدید برای پیروزی در دوره دوم ریاست جمهوری وی حیاتی است.

نظر خواهی مشترک ان –بی – سی/ وال استریت جورنال** نشان دهنده آنست که از هر ۱۰ نفر، شش نفر بر این باورند که اگر جمهوری خواهان کنترل کنگره آمریکا را بدست بگیرند؛ ایده های متفاوتی را در مسائل اقتصادی در مقایسه با دیدگاههای اقتصادی جورج دابلیو. بوش، رئیس جمهوری پیشین، ارائه خواهند داد.

بنا بر گزارش " پولیتیکو" جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان رشته مذاکراتی را مورد بحث قرار داده اند و در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر آینده، تمام آن را مورد توجه قرار خواهند داد. "جان بینر" در حال حاضر رئیس اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان است و در صورت بدست آوردن اکثریت در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آینده بی شک به ریاست مجلس برگزیده خواهد شد.

مؤسسه مشهور گالوپ در آخرین نظر سنجی خود در رابطه با انتخابات میان دوره ای آمریکا چگونگی نظرات راًی دهندگان آمریکائی را از زوایای گوناگونی مورد پرسش قرار داده است.

به عنوان مثال، بیشتر راًی دهندگان جمهوری خواه به چهره های جدید برای مجلس نمایندگان یا سنای آمریکا راًی خواهند داد، در صورتی که در گروه دموکرات ها، کسانی که در حال حاضر در کنگره آمریکا دارای کرسی نمایندگی هستند؛ صاحب راًی خواهند شد.

بر اساس نظر سنجی نخستین هفته ماه جاری در رابطه با جوانان، آمریکائی- آفریقائی تبار و زنان - یعنی گروه هائی که دموکرات ها امیدوارند بپای صندوق های راًی بروند - می بینید که در انتخابات سال جاری آرام و به دور از هیاهوهای انتخاباتی هستند.

در یک پرسش مهم دیگر از سوی نظر خواهان مؤسسه گالوپ، ۵۴ در صد جمهوری خواهان و تنها ۳۰ در صد دموکرات ها می گویند که در باره انتخابات میان دوره ای اندیشیده اند. تفاوت ۲۴ در صد آنهم در موردی چنین کلیدی برای شرکت در راًی خیلی بیشتر از آنست که گالوپ در روزهای قبل از برگزاری انتخابات میان دوره ای دو سال پیش به آن برخورده بود.
در این میان، نقش آگهی های تلویزیونی و رادیوئی بیشتر شده است. برخی به خصوصیات فردی رقیب انتخاباتی خود حمله می کنند و بعضی دیگر سیاست های حزب مخالف و در نتیجه کاندیدای آن حزب را مورد پرسش قرار می دهند.

در بخش بعدی به ادامه مسئله معافیت های مالیاتی و نقش آن در انتخابات میان دوره ای خواهیم پرداخت.

XS
SM
MD
LG