لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش هفدهم


در بخش قبلی به این مطلب اشاره شد که مردم باید بتوانند به نمایندگانی که انتخاب می کنند، اعتماد داشته باشند و وظیفه فردی که برای نمایندگی در مجلس نمایندگان یا مجلس سنای آمریکا برگزیده شده است؛ رعایت حقوق و منافع مردمی است که وی را برای حفظ و حمایت از منافع خود برگزیده اند. اگر فرد منتخب بهر دلیلی مسؤولیت های خود را به حفظ وظایفی که بر عهده دارد، زیر پای گذارد از سوی قانون مورد تعقیب قرار خواهد گرفت. این تعقیب می تواند یا به عنوان سوءاستفاده از قدرت یا به عنوان زیر پای گذاردن مقررات حقوقی و اخلاقی کنگره آمریکا صورت بگیرد.

وظایف مجلس نمایندگان و مجلس سنا در بسیاری از موارد متفاوت است، هر چند که هر دو در وضع قوانین با یکدیگر همکاری می کنند.

قانون اساسی آمریکا مسئله "نظارت و توازن" یا باصطلاح Checks and Balances را در رابطه بین سه پیکره دولت فدرال؛
– پیکره اجرائی، پیکره قضائی و پیکره قانونگذاری - در نظر گرفته است. نویسندگان قانون اساسی انتظار داشتند که قدرت بیشتر – همانطور که در ماده شماره یک آمده است – به کنگره آمریکا یا پیکره قانونگذاری واگذار شود.

در نظام قانونگذاری آمریکا، ریاست مجلس سنا با معاون ریاست جمهوری است که در نخستین رده جانشینی برای مقام رئیس جمهوری قرار می گیرد تا در صورت بروز اتفاقاتی مانند مرگ رئیس جمهوری، برکناری یا حادثه دیگری مانند ترور بتواند بلافاصله سوگند یاد کرده و در مقام ریاست جمهوری انجام وظیفه کند. به عنوان مثال هنگامی که در روز بیست و دوم ماه نوامبر سال ۱۹۶۳ میلادی یعنی ۴۷ سال پیش - جان اف کندی John F Kenned - سی و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در دالاس در ایالت تکزاس ترور شد - لیندون جانسون Lyndon B Johnson – معاون او، تنها چند ساعت بعد در هواپیمای شماره یک ویژه ریاست جمهوری که حامل جسد کندی فقید به واشنگتن بود؛ سوگند ریاست جمهوری خود را ادا کرد.

راًی معاون رئیس جمهوری همچنین در مقام ریاست مجلس سنا می تواند سرنوشت یک لایحه را – در صورت برابری آرای مثبت و منفی در سنا – به نفع یک حزب و بر علیه حزب دیگر تعیین کند.

بنا بر قانون اساسی آمریکا، سومین نفر در رده ریاست جمهوری ایالات متحده در صورت بروز حادثه ای برای رئیس جمهوری وقت و معاون او، رئیس مجلس نمایندگان است. رئیس مجلس همیشه از حزبی که اکثریت مجلس نمایندگان – یعنی نصف بعلاوه یک – را در دست دارد انتخاب می شود و رهبر اقلیت، خطوط سیاستهای حزب اقلیت یا حزب مخالف را در مجلس نمایندگان مشخص می کند.

در بسیاری از مواقع قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در تصویب بعضی از لوایح با یکدیگر همکاری کرده اند و در برخی از مواقع نیز لوایح مهم با همکاری قانونگذاران دو حزب تدوین شده است.

در حال حاضر، مبارزات انتخاباتی میان دوره ای شدت بیشتری گرفته و رئیس اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا – "جان بینر" John Boehner - اجرای سیاست مخالفت قانونگذاران حزب جمهوری خواه را با پرزیدنت اوباما برعهده گرفته است. از سوی دیگر، در چند روز گذشته پرزیدنت اوباما نیز به حمله های لفظی علیه آقای "بینر" پرداخته است.

... اما چرا پرزیدنت اوباما " John Boehner" رئیس اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را مورد خطاب قرار می دهد و چرا رهبر اقلیت مجلس نمایندگان به انتقاد از رئیس جمهوری می پردازد؟
در بخش بعدی به این مطلب خواهیم پرداخت.

XS
SM
MD
LG