لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

جان کری خواستار عفو روزنامه نگاران الجزیره شد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) و سامح شکری وزیر امور خارجه مصر - یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) و سامح شکری وزیر امور خارجه مصر - یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در پایان سفر خود به مصر با انتشار بیانیه ای خواستار تجدید نظر دولت مصر در زندانی کردن روزنامه نگاران شبکه الجزیره شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که به طور غیرمنتظره به مصر سفر کرد، روند رسیدگی به پرونده این روزنامه نگاران را بسیار سختگیرانه و فاقد موازین ابتدایی دانست. او از رئیس جمهوری مصر خواست «تمام راه های ممکن برای تغییر شرایط این روزنامه نگاران، از جمله عفو آنها، را در نظر بگیرد.»

این روزنامه نگاران که متهم به حمایت از اخوان المسلمین و انتشار اخبار دروغ بودند، به هر کدام به هفت سال زندان محکوم شده اند.

آقای کری بلندپایه‌ ترین مقام آمریکایی است که از زمان پیروزی آقای السیسی در انتخابات ریاست جمهوری اوایل خرداد ماه در مصر، به آن کشور سفر کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا ابتدا با سامح شکری، همتای مصری خود، به گفتگو پرداخت و در آن دیدار با بیان این که مقطع زمانی کنونی یک «دوره حساس گذار» در مصر است، گفت ایالات متحده بسیار علاقمند است تا برای عبور هر چه آرام‌تر از این مقطع حساس، با دولت جدید مصر همکاری نزدیک داشته باشد.

آقای کری سپس در دیدار با رییس جمهوری مصر گفت، آمریکا روند تحولات سیاسی مصر را زیر نظر دارد و از سرکوب مخالفان، به خصوص صدور حکم اعدام ده‌ها تن از هواداران اخوان المسلمین، نگران است.

وی در دیدار با آقای السیسی گفت «بدیهی است که این لحظه ها، یعنی فرآیند انتقال قدرت بسیار مهم و پرچالش است و ایالات متحده علاقه دارد که با رئیس جمهوری و دولت او همکاری نزدیکی داشته باشد تا به انتقال هر چه سریع‌تر و آرام‌تر قدرت کمک کند.»

آقای کری در ادامه با اشاره به این که «موارد نگران‌کننده‌ای» در تحولات مصر وجود دارد، گفت «اما ما می‌دانیم چگونه درباره آنها کار کنیم و من از گفتگو با رئیس جمهوری (مصر) استقبال می‌کنم.»

ایالات متحده از تابستان گذشته و از زمانی که آقای السیسی در مقام فرمانده ارتش قدرت را در آن کشور به دست گرفت، نسبت به سرکوب منتقدان و دگراندیشان در مصر و برخورد با اخوان المسلمین، نگرانی خود را ابراز داشته است.

از زمان برکناری محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری منتخب مصر پس از سرنگونی حسنی مبارک، هزاران نفر در آن کشور دستگیر شده و صدها تن از آنها محکوم به زندان یا حتی محکوم به اعدام شده‌اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز ۲۰ خرداد در گفتگویی تلفنی با عبدالفتاح السیسی، ضمن تبریک به او به مناسبت انتخاب او به عنوان رئیس جمهوری جدید مصر، بر ادامه حمایت آمریکا از آرمان های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم مصر و احترام به حقوق جهانی آنها تاکید کرد.

یک هفته پیش از آن نیز، کاخ سفید در بیانیه‌ای از آقای السیسی خواست ضمن «حفاظت» از حقوق مردم مصر، اصلاحاتی که تضمین کننده آن باشد که دولت جدید در آن کشور دولتی «شفاف و مسئول» خواهد بود را انجام دهد.

وزیر امور خارجه در دیدار روز یکشنبه خود با رئیس جمهوری مصر به نگرانی واشنگتن از بحران جاری در عراق نیز اشاره کرد و گفت، ایالات متحده حاکمان سیاسی عراق را انتخاب نخواهد کرد، اما خواهان آن است که مردم عراق دولتی را انتخاب کنند که نماینده تمام گروه‌ها و اقشار آن کشور باشد.

جان کری همچنین از کشورهای عربی خواست از حمایت مالی گروه‌های سنی در سوریه دست بردارند، زیرا به گفته او ممکن است این کمک‌ها منجر به تقویت پیکارجویان سنی دولت اسلامی عراق و شام شود.

حملات پیکارجویان افراطی داعش، عراق را در آستانه جنگ داخلی قرار داده و بزرگترین پالایشگاه نفت آن کشور، به نام بیجی که در ۲۰۰ کیلومتری بین بغداد و تکریت قرار دارد، را به میدان جنگ بدل کرده است.
XS
SM
MD
LG