لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

اوباما از دولت آینده مصر خواست اصلاحات را انجام دهد


مراقبت نیروهای نظامی مصر از حوزه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری - ۶ خرداد ۱۳۹۳
مراقبت نیروهای نظامی مصر از حوزه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری - ۶ خرداد ۱۳۹۳
در حالی که روز سوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مصر در جریان است، رئیس جمهوری ایالات متحده به دولت آینده آن توصیه کرد در راستای تحقق خواسته مردم مصر برای ایجاد اصلاحات گام بردارد.

باراک اوباما طی روز چهارشنبه در بخشی از سخنان خود برای تشریح محورهای سیاست خارجی آمریکا در نیویورک با اشاره به این که روابط واشنگتن و قاهره آمیخته با مصالح امنیتی است گفت «به همین دلیل همکاری مان با دولت جدید در آن کشور را قطع نکرده ایم.»

وی در ادامه تاکید کرد «اما ما می توانیم، و مصرانه خواهیم خواست تا اصلاحات مورد نظر مردم مصر را تحقق بخشند.»

انتخابات ریاست جمهوری مصر که از روز دوشنبه آغاز شده بود و طبق برنامه قرار بود در دو روز برگزار شود، به دنبال استقبال کمرنگ رای دهندگان، یک روز دیگر تمدید شد که بر خلاف انتظار در روز سوم نیز با استقبال بالایی روبرو نشد.

درصدر مشارکت بالا در این انتخابات، که انتظار می رود عبدالفتاح السیس فرمانده پیشین ارتش مصر پیروز آن باشد، می تواند مشروعیت پیروزی احتمالی وی، که سال گذشته دولت محمد مرسی اولین رئیس جمهوری منتخب مصر پس از سقوط حسنی مبارک را برکنار کرد، بالاتر ببرد.

اخوان المسلیم، حامی اصلی دولت مرسی که از مردم مصر خواسته بود که در انتخابات ریاست جمهوری جاری شرکت نکنند، روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد «السیسی و همپیمانان او قادر نخواهند بود که به اقدامات خود را از طریق فریب و تقلب مشروعیت ببخشند».

تنها رقيب انتخاباتی آقای سيسی، حمدين صباح از سياستمداران باسابقه و چپگرای مصر و از زندانيان سياسی پیشین آن کشور است که در انتخابات ۲۰۱۲ نيز شرکت داشت، اما به باور تحليگران، حضور وی بيشتر جنبه نمادين دارد.

از آغاز قیام مردم مصر در اوایل سال ۲۰۱۱ که منجر به سقوط دولت حسنی مبارک شد حدود سه سال می گذرد و این کشور هنوز درگیر تنش های سیاسی است.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور آن کشور که در سال ۲۰۱۲ به صورت دموکراتیک انتخاب شد، با اتهام عدم توانایی در بهبود اوضاع اقتصادی مصر و این که قصد دارد قدرت را به انحصار خود در آورد، با اعتراض های گسترده عمومی روبرو شد و تنها یک سال در این سمت باقی ماند.

برکناری او اعتراض گسترده اخوان المسلین را به دنبال داشت که با سرکوب خشونت بار نیروهای نظامی و امنیتی روبرو شد و بیش از هزار کشته برجای گذاشت. بسیاری از رهبران و اعضای ارشد آن گروه دستگیر و روانه زندان شدند و ژنرال السیسی گفت که اخوان المسلمین در آینده مصر نقشی نخواهد داشت.

السیسی گفته است با این که او پیشینه نظامی دارد، اما ارتش در حکومت آینده مصر و اداره امور مملکتی نقشی نخواهد داشت. تا پیش از انتخاب مرسی، همه رؤسای جمهوری مصر از فرماندهان ارتش بودند.

دولت نظامی موقت مقدمات انجام همه پرسی برای تصویب قانون اساسی جدید، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس را سازماندهی کرد. انتخابات مجلس قرار است تا ایان سال جاری میلادی برگزار شود.
XS
SM
MD
LG