لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

آمریکا خواستار دولتی «پاسخگو و شفاف» در مصر شد


نمایی از کاخ سفید آمریکا، واشنگتن، ایالات متحده
نمایی از کاخ سفید آمریکا، واشنگتن، ایالات متحده

ایالات متحده آمریکا از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری منتخب مصر خواست با پیگیری اصلاحات در آن کشور، ضمن پاسداری از «حقوق جهانی تمامی مردم مصر»، تشکیل یک دولت «پاسخگو و شفاف» در آن کشور را تضمین کند.

در بیانیه ای که کاخ سفید روز چهارشنبه منتشر شد آمده است، در پی اعلام نتیجه رسمی پیروزی آقای السیسی با کسب اکثریت آرای کسب شده در انتخابات ریاست جمهوری مصر، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد با وی طی روزهای آینده گفتگو کند.

کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری مصر روز سه شنبه رسماً اعلام کرد بر اساس نتایج قطعی انتخابات ۳ روزه ریاست جمهوری در آن کشور که روز چهارشنبه ۷ خرداد به پایان رسید، عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش آن کشور، با کسب حدود ۹۷ درصد از آرای اخذ شده پیروز انتخابات است.

کاخ سفید همچنین حضور ناظران بین المللی در انتخابات مصر را ستود، اما از «فضای محدود سیاسی» حاکم بر انتخابات هفته گذشته ابراز نگرانی کرد.

انتظار می رود آقای السیسی روز یکشنبه در برابر دادگاه عالی مصر سوگند یاد کند و هیات هایی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، حامیان اصلی او و مخالفان اسلامگرایان، در مراسم تحلیف حضور خواهند داشت.

اخوان المسلمین، گروه اصلی حامی محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر، خواستار تحریم انتخابات شده بود و ریاست جمهوری السیسی را ادامه استیلای ارتش بر مصر می داند.
XS
SM
MD
LG