لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۹

اعلام نتیجه رسمی انتخابات مصر: السیسی پیروز شد


عکس آرشیوی از عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش مصر
عکس آرشیوی از عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش مصر

کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری مصر روز سه شنبه رسماً اعلام کرد بر اساس نتایج قطعی انتخابات هفته گذشته، عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش آن کشور، با کسب حدود ۹۷ درصد از آرای اخذ شده پیروز انتخابات است.

طبق برآوردهای کمیسیون انتخابات مصر، ۴۷ درصد از ۵۴ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، در این انتخابات شرکت کردند. درصد مشارکت در انتخابات ۲۰۱۲ که محمد مرسی پیروز آن شد، ۵۲ درصد بود.

پیروزی السیسی پیش از انتخابات نیز مسلم بود، اما او از مردم خواسته بود با حضور انبوه در حوزه های رای گیری، به ماموریت او برای سامان دادن به اقتصاد و پایان دادن به تنش های سیاسی در مصر مشروعیت بیشتری بدهند.

اخوان المسلمین، گروه اصلی حامی محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر، خواستار تحریم انتخابات شد و ریاست جمهوری السیسی را ادامه استیلای ارتش بر مصر خواند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس انتظار می رود آقای السیسی روز یکشنبه در برابر دادگاه عالی مصر سوگند یاد کند. هیات های بزرگی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، حامیان اصلی او و مخالفان اسلامگرایان، در مراسم تحلیف حضور خواهند داشت.

طرفداران السیسی او را به عنوان فردی قدرتمند می دانند که مصر را از استیلای اسلامگرایان آزاد کرد و قادر است به بی ثباتی کشور پایان دهد. در مقابل برخی از منتقدین از آن بیم دارند که السیسی جنبه هایی از حکومت خودکامه مبارک را باز گرداند.
XS
SM
MD
LG