لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۴

گفتگوی تلفنی باراک اوباما با رئیس جمهوری جدید مصر


عکس آرشیوی از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در حال گفتگوی تلفنی در کاخ سفید
عکس آرشیوی از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در حال گفتگوی تلفنی در کاخ سفید
رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در تماسی تلفنی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری جدید مصر، ضمن تبریک به او و آغاز دوره ریاست جمهوری اش، از تعهد واشنگتن به همکاری با قاهره برای پیشبرد منافع مشترک دو کشور سخن گفت.

بر اساس بیانیه ای کاخ سفید در این ارتباط منتشر کرد، باراک اوباما بار دیگر بر ادامه حمایت ایالات متحده از آرمان های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم مصر و احترام به حقوق جهانی آنها تاکید کرد.

آقای السیسی نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تشکر از تماس آقای اوباما، از حمایت ایالات متحده از دولت جدید مصر قدردانی کرد.

رؤسای جمهور دو کشور بر پایبندی خود به همکاری های استراتژیک بین ایالات متحده و مصر تاکید کرده و توافق کردند در هفته ها و ماه های آتی نیز با یکدیگر در تماس باشند.

آقای السیسی، که در انتخابات سه روزه ریاست جمهوری مصر در اوایل خرداد ماه به پیروزی رسید، روز یکشنبه به عنوان هشتمین رئیس جمهوری مصر در برابر دیوان عالی آن کشور ادای سوگند کرد.

چهارشنبه هفته گذشته نیز، کاخ سفید در بیانیه ای به مناسبت اعلام پیروزی السیسی، از وی خواست ضمن «حفاظت» از حقوق مردم مصر، اصلاحاتی که تضمین کند دولت جدید آن کشور، دولتی شفاف و مسوول باشد را انجام دهد.

کاخ سفید همچنین حضور ناظران بین المللی در انتخابات مصر را ستود، اما از «فضای محدود سیاسی» حاکم بر انتخابات اخیر در آن کشور ابراز نگرانی کرد.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور آن کشور که در سال ۲۰۱۲ به صورت دموکراتیک انتخاب شد، با اتهام تلاش برای به انحصار گرفتن قدرت، با اعتراض های گسترده عمومی روبرو شد و تنها یک سال در این سمت باقی ماند. وی توسط ارتش، که آقای السیسی فرمانده آن بود برکنار شد.

اخوان المسلمین، گروه اصلی حامی مرسی، خواستار تحریم انتخابات شد و ریاست جمهوری السیسی را ادامه استیلای ارتش بر مصر خواند.
XS
SM
MD
LG