لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

وزارت دادگستری آمریکا درباره عملکرد پلیس شیکاگو تحقیق می کند


US Justice Dept Opens Probe of Chicago Police
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

وزارت دادگستری آمریکا از آغاز تحقیق درباره عملکرد پلیس شهر شیکاگو خبر داد. محور این تحقیق نقض سازمان یافته قانون اساسی با توسل بیش از حد به نیروی قهریه است.

لوریتا لینچ وزیر دادگستری آمریکا گفت "ما درباره میزان استفاده آنها از زور و نیروی قهریه، نگرش آنها به گروه های قومی-نژادی و دیگر نابرابری ها تحقیق، و همچنین مکانیزم های انضباطی، پاسخگویی، و رسیدگی به اتهامات در رابطه با سوء رفتار را بررسی خواهیم کرد."

دلیل این تحقیق انتشار کلیپ ویدیویی است که در آن یک پلیس سفید پوست به نام جیسون ون دایک، یک جوان سیاه پوست ۱۷ ساله به نام لکوان مک‌دونالد را به ضرب گلوله می کشد.

در این کلیپ ویدیویی که مربوط به اکتبر ۲۰۱۴ است، ون دایک در حالی که جوان سیاه پوست از وی دور شده شروع به تیراندازی می کند و حتی پس از آن که او به زمین می افتد هم به تیراندازی ادامه می دهد.

انتشار این کلیپ ویدیو موجب شروع موجی از اعتراضات مردمی در سومین شهر پرجمعیت آمریکا به نحوه رفتار پلیس با آمریکایی های آفریقایی تبار شد.

جیسون ون دایک در ماه نوامبر، بیش از یک سال پس از واقعه و تنها ساعاتی قبل از انتشار فیلم پلیس از نحوه درگیری به قتل عمد درجه اول مجرم شناخته شد.

جیسون ون دایک، پلیس شیکاگو (چپ) و لکوان مک دونالد (راست)
جیسون ون دایک، پلیس شیکاگو (چپ) و لکوان مک دونالد (راست)

فیلم دوربین کار گذاشته شده درون خودرو پلیس نشان می دهد که لکوان مک دونالد به سوی پلیس می دود و سپس در حالی که در حال راه رفتن و دور شدن از پلیس است هدف ۱۶ شلیک گلوله از سوی او قرار می گیرد، که تعداد بیشتری از گلوله ها وقتی که او بر زمین افتاده شلیک می شود.

وزارت دادگستری آمریکا درباره عملکرد پلیس شیکاگو تحقیق می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

شب وقوع حادثه، شهر شیکاگو صحنه تجمع های اعتراضی علیه پلیس بود. رام امانوئل شهردار شیکاگو هفته گذشته رئیس پلیس شیکاگو را اخراج کرد. معترضانی که تحرکات اعتراضی خود را کم و بیش حفظ کرده اند خواستار برکناری دادستان شیکاگو و همچنین خود امانوئل هستند.

وزیر دادگستری آمریکا گفت تحقیقات عمدتا بر ارتقاء نظام پلیس تمرکز خواهد داشت و نه پیدا کردن و مجازات کردن افراد.

XS
SM
MD
LG