لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

سازمان ملل خواستار بررسی رفتار پلیس آمریکا شد


معترضان به رای هیئت قضایی درمورد تبرئه پلیس سفیدپوستی که اریک گارنر سیاه پوست را خفه کرد.منهتن، نیویورک، ۴دسامبر ۲۰۱۴
معترضان به رای هیئت قضایی درمورد تبرئه پلیس سفیدپوستی که اریک گارنر سیاه پوست را خفه کرد.منهتن، نیویورک، ۴دسامبر ۲۰۱۴

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی رفتار نیروهای پلیس در آمریکا شدند. این اقدام درپی دومورد جداگانه تبرئه دو افسر پلیس سفیدپوست صورت گرفت که افراد بی سلاح سیاه پوست را کشته اند.

ریتا ایساک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت ها، روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که رای دو هیئت عالی قضایی به «مصونیت از مجازات»،برای مواردی که«قربانیان کاربرد افراطی زور از میان آفریقایی-آمریکاییان یا اقلیت های دیگر بوده اند، نگرانی به حق بسیاری از مردم را برانگیخته است».

این موارد به اعتراض هایی در سراسر کشور دامن زد.

تظاهرکنندگان معترض به خشونت پلیس، جمعه شب نیز در چندین شهر، از جمله نیویورک، شیکاگو، و واشنگتن به اعتراض ادامه دادند.

در شیکاگو معترضان شعار می دادند «نمی توانم نفس بکشم». جمله ای که اریک گارنر وقتی پلیس نیویورکی اورا خفه می کرد، فریاد زد. افسر پلیس قصد داشت گارنر را که در برابر او مقاومت می کرد، بازداشت کند. گارنر سپس در بیمارستان فوت کرد و یک هیئت عالی قضایی این هفته دانیل پانتالو، افسر پلیس را برای مرگ گارنر مجرم تشخیص نداد.

در رویداد دیگری که به اعتراض عمومی بشدت دامن زد، دارن ویلسن، افسر پلیس، در حومه شهر فرگوسن در میزوری مایکل براون هجده ساله را در ماه اوت در یک درگیری خیابانی با شلیک تیر ازپا درآورد.

همچنین روز جمعه دادستانی نیویورک اعلام کرد در حال بررسی مورد دیگری ست که درآن یک افسر پلیس در ماه نوامبر با تیراندازی به مرد بی سلاح سیاه پوستی در راه پله یک ساختمان دولتی مسکونی او را کشته است.

در پی قتل مایکل براون، انجمن ملی پیش برد رنگین پوستان راه پیمایی یک هفته ای را با نام «سفر برای عدالت» سازمان دهی کرد که در آن راه پیمایان مسافت میان فرگوسن تا جفرسون سیتی، مرکز ایالت میزوری را پیمودند. این راه پیمایی روز جمعه ۵ دسامبر پایان یافت. انجمن ملی پیش برد رنگین پوستان آمریکا می گوید هدفش از این راه پیمایی درخواست «رهبری جدید در اداره پلیس فرگوسن » و «اصلاحات جدید در رفتار و فرهنگ پلیس» در سراسر کشور بوده است.

XS
SM
MD
LG