لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

باراک اوباما: آمریکا هنوز از نژادپرستی رها نشده است


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در کاخ سفید - پائیز ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در کاخ سفید - پائیز ۱۳۹۲

چند روز پس از حمله مسلحانه یک جوان سفیدپوست به یک کلیسای سیاهپوستان در ایالت کارولینای جنوبی که منجر به کشته شدن ۹ نفر شد، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت آمریکا هنوز از پیشینه نژادپرستی خود رهایی نیافته است.

باراک اوباما در یک مصاحبه رادیویی اینترنتی، گفت «موضوع تنها این نیست که آیا نژادپرستی هنوز وجود دارد یا خیر. مسئله تنها تبعیض آشکار نیست. جوامع نمی‌توانند آنچه که ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش اتفاق می‌افتاد را یک شبه پاک کنند.»

وی در ادامه افزود برخورد با مسائل نژادی از زمانی که کسی مانند او از یک مادر سفیدپوست و یک پدر سیاهپوست متولد شده، تغییر کرده است، اما «سایه عمیق» میراث برده‌داری، همچنان در ایالات متحده وجود دارد.

دیلان روف، جوان ۲۱ ساله اهل لگزینتون ایالت کارولینای جنوبی، چهارشنبه شب با اسلحه‌ای که در روز تولد خود از پدرش هدیه گرفته بود، وارد کلیسای امانوئل شهر چارلستون شد و اقدام به تیراندازی کرد و کشیش کلیسا و ۸ نفر از حاضران را به قتل رساند.

پلیس ضمن «نژادپرستانه» خواندن این حمله، گفت تحقیقات درباره انگیزه مهاجم، که روز پنجشنبه و ۱۴ ساعت پس از آغاز عملیات جستجو دستگیر شد، ادامه دارد. وی روز جمعه در دادگاه حاضر شد و به ۹ فقره قتل عمد و مالکیت غیرمجاز اسلحه متهم شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش خود به این حادثه، بدون اشاره به مسائل نژادی، گفت هر نوع قتل از این نوع یک تراژدی است، اما وقتی که در محلی اتفاق می‌افتد که ما برای دعا و صلح می‌رویم، خیلی تکان دهنده‌تر است.

وی تمرکز سخنان خود را بیشتر بر روی نحوه تهیه اسلحه و قانون مالکیت سلاح در ایالات متحده گذاشت و گفت زمان آن رسیده است که با خشونت‌های مسلحانه برخورد اساسی شود.

آقای اوباما در مصاحبه امروز خود نیز به قانون مالکیت اسلحه، که از موارد اختلافی رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده و رقبای جمهوریخواه اوست، اشاره کرد و گفت از این که کنگره لایحه مربوطه برای اصلاح این قانون را هنوز به جایی نرسانده است سرخورده و مأیوس شده است.

به دنبال افزایش حملات مسلحانه در ایالات متحده در چند سال اخیر، روند خرید اسلحه و قوانین مربوط به آن، موضوع بحث‌های زیادی بوده است. برخی مخالف ممنوعیت فروش سلاح به افراد عادی هستند، و برخی نیز خواستار اصلاح قوانین مالکیت اسلحه و انجام تحقیقات ابتدایی درباره پیشینه متقاضیان خرید آن هستند.

XS
SM
MD
LG