لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اظهارات روحانی درباره انتخابات آمریکا را نشنیده ام


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

دو روز بعد از اظهارات رئیس جمهوری ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید این سخنان را نشنیده و نظری هم ندارد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۳ آبان از سوی خبرنگاری درباره سخنان اخیر حسن روحانی مورد سوال قرار گرفت و از او پرسیده شد درباره این سخنان چه نظری دارد. کربی گفت این اظهارات را نشنیده است.

روز یکشنبه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، انتخاب از میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا را «انتخاب میان بد و بدتر» دانست.

روحانی گفته بود، «در سازمان ملل متحد یکی از رهبران کشورها از من پرسید از این دو کدام بهترند، گفتم بد را بر بدتر ترجیح دهم یا بدتر را بر بد؟»

روز دوشنبه در مقابل عدم اطلاع سخنگوی وزارت خارجه، خبرنگار آسوشیتدپرس موضع روحانی را شرح داد اما جان کربی گفت نظری ندارد.

واکنش به جایزه مشترک کری و ظریف

در بخش دیگری از این نشست خبری، جان کربی به انتخاب جان کری و محمدجواد ظریف به عنوان برندگان جایزه سال ۲۰۱۶ اندیشکده چتم هاوس واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت بعد از دو سال مذاکره ما به برنامه جامع اقدام مشترک با ایران رسیدیم. آقای کری قدردان هستند که برای این جایزه انتخاب شدند. من گمان می کنم ایشان اولین کسی باشند که یادآوری کنند که این توافق یک کار گروهی از سوی همه دست اندرکاران این مذاکرات، اعضای پنج بعلاوه یک و اتحادیه اروپا بود.

چتم هاوس، اندیشکده سلطنتی روابط بین‌الملل در لندن روز دوشنبه ۳ آبان اعلام کرد به دلیل موفقیت جان کری و محمدجواد ظریف در به ثمر رسیدن توافق هسته ای بین ایران و جامعه جهانی جایزه سال ۲۰۱۶ خود را به آنها اهدا می کند.

از جان کربی درباره پذیرش این جایزه توسط کری به طور مشترک با ظریف پرسیده شد که وی گفت: وزیر خارجه آمریکا و آقای ظریف کنترلی برای انتخاب این جایزه نداشتند.

وی افزود به نظرم وزیر خارجه آماده پذیرش این جایزه از طرف تیم درگیر مذاکرات است. بخصوص که این توافق موجب امن تر شدن منطقه شده است.

آقای کربی همچنین درباره انتقاداتی که مقام های ایران درباره اجرای برجام داشته اند، گفت می دانیم رابطه با ایران هنوز خیلی دور از شرایط خوب است و آنها هنوز به حمایت از گروههای تروریستی ادامه می دهند و به ثباتی در منطقه ادامه می دهند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG