لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

آمریکا: به رغم هشدار روسیه، بررسی گزینه‌های «غیردیپلماتیک» در سوریه را ادامه می‌دهیم


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

ساعاتی پس از آن که روسیه به ایالات متحده در مورد هر گونه حمله احتمالی به نیروهای دولتی سوریه هشدار داد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به رغم این هشدار، به بررسی دقیق گزینه‌های غیردیپلمتیک در قبال بحران سوریه ادامه خواهد داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه در گزارشی از مسکو نوشت که وزارت دفاع روسیه در مورد هر گونه حمله به نیروهای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به شدت به ایالات متحده هشدار داده و گفته است که برای مهار هر حمله احتمالی آماده است.

ایگو کوناشنکف سخنگوی وزارت دفاع روسیه ضمن ابراز نگرانی از گزارش رسانه‌ها در مورد آماده شدن آمریکا برای عملیات نظامی علیه ارتش سوریه، گفت «به همکارانم در واشنگتن توصیه می‌کنم به دقت تبعات احتمالی چنین طرحی را در نظر بگیرند.»

ساعاتی بعد خبرگزاری رویترز به نقل از جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت «به رغم این اظهارات، گفت‌وگوها در داخل دولت ایالات متحده (در مورد گزینه‌های غیردیپلماتیک موجود در مورد بحران سوریه) ادامه خواهد یافت.»

آمریکا که از مخالفان دمشق حمایت می‌کند، حملات نیروهای دولت اسد با پشتیبانی هوایی روسیه در حلب را مسئول به نتیجه نرسیدن آتش بس ماه گذشته در آن شهر می‌داند و می‌گوید سوریه و حامی اصلی آن یعنی روسیه، برای حل مسالمت آمیز بحران جدی نیستند.

واشنگتن با متهم کردن مسکو به پایبند نبودن به تعهدات خود در توافق آتش بس یک هفته‌ای اواخر شهریور برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به حلب، اعلام کرده است گفت‌وگوهای دیپلماتیک با روسیه به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه را تعلیق کرده است.

پیشتر سناتور مک کین در مقاله ای در وال استریت جورنال نوشت که جنگ سوریه احتمالا وخیم تر خواهد شد، و میلیون ها پناهجوی جدید موجب تضعیف بیشتر ثبات در منطقه، فشار بر ساختار جهانی کشورها، و تقویت اتحاد ضدآمریکایی بین روسیه و ایران می شود.

به اعتقاد رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، این عوامل به نوبه خود زمینه مناسبی را برای گروه داعش به منظور رادیکالیزه کردن مسلمانان و الهام بخشی برای جنگ و حملات فراهم می کند.

وی در ادامه یادداشت خود با تاکید بر این که عدم تصویب اقدام نظامی گسترده تر آمریکا در سوریه از سوی نمایندگان کنگره «اشتباه» است، توصیه کرده است که هر رویکرد جایگزین، باید با نابودی قدرت هوایی بشار اسد آغاز شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG