لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

روحانی: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخاب میان «بد و بدتر» است


حسن روحانی در اراک
حسن روحانی در اراک

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، انتخاب از میان هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا را «انتخاب میان بد و بدتر» دانست.

رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه دوم آبان در سخنرانی خود در میان مردم اراک، با اشاره به اخبار انتخاباتی آمریکا و مناظره‌های نامزدها گفت که در آن انتخابات اخلاق وجود ندارد.

روحانی گفت: «در سازمان ملل متحد یکی از رهبران کشورها از من پرسید از این دو کدام بهترند، گفتم بد را بر بدتر ترجیح دهم یا بدتر را بر بد؟ نگاه کنید نحوه حرف زدنشان، نحوه اتهام زدن هایشان، نحوه استهزا و مسخره کردنشان را.»

این نخستین بار نیست که مسئولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی به تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌پردازند. هفته گذشته آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، موضوع‌های مطرح شده میان نامزدها در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا را «نمونه‌ای بارز از نتایج نبود معنویت و ایمان در صاحبان قدرت» دانست.

انتقاد مقامات جمهوری اسلامی از فضای انتخاباتی آمریکا در حالیست که طی دهه های گذشته دولتمردان آمریکا و اعضای کنگره نیز بارها از شرایط برگزاری انتخابات در ایران انتقاد کردند.

مقام‌های آمریکایی با اشاره به ردصلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان، دخالت نهادهای رسمی غیرمسئول و سانسور و محدودسازی رسانه‌ها، انتخابات در ایران را همواره ناعادلانه و غیردموکراتیک دانسته‌اند.

با این حال حسن روحانی در سخنان خود در اراک از افرادی که در داخل ایران ناامیدی را ترویج می کنند را نیز انتقاد کرد و گفت: «آدم دروغگو انقلابی نیست، آدم فحاش انقلابی نیست، آنها که از یاس سخن می‌گویند با انقلاب اسلامی ایران رابطه‌ای ندارند.»

به نظر می‌رسد اشاره رئیس جمهوری ایران به چهره‌هایی است که به دستاوردهای برجام و اقدامات اقتصادی دولت انتقاد وارد کرده و آن را ناکارآمد دانسته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG