لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

دولت اوباما اعطای "معافیت‌های محرمانه برای ایران" را رد کرد؛ "آنها همکاری کرده اند"


جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش رویترز مبنی توافق محرمانه ۵+۱ با ایران برای نگهداری اورانیم با غنای ۲۰ درصد، گفت که این تصمیماتی است که کمیته مشترک گرفته و کنگره در جریان آن قرار داشته است.

جان کربی روز پنجشنبه ۱۱ شهریور، در نشست خبری با خبرنگاران تاکید کرد در شرایط ذکر شده در توافق جامع اتمی در مورد میزان ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده که ایران اجازه نگهداری آن را دارد، نرمشی صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایران هنوز توافق را زیر پا نگذاشته است.

وی گفت آنچه تحت عنوان توافق محرمانه عنوان شده را قبول ندارد چرا که کمیسیون مشترک اجرای برجام قرار بوده که توافقاتی محرمانه برای اجرای برجام داشته باشد و ما کنگره را کاملا مطلع کرده ایم.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به گزارشی است که روز پنجشنبه رویترز فاش کرد. رویترز با دسترسی به یک گزارش مدعی است که آمریکا و سایر کشورهای مذاکره کننده با ایران در یک توافق محرمانه با ایران پذیرفته بودند که جمهوری اسلامی از برخی محدودیت های اعمال شده در توافق هسته ای موسوم به برجام عدول کند تا بتواند به ضرب الاجل اعلام شده برای آغاز رفع تحریم ها در دیماه گذشته برسد. از جمله ایران اجازه یافت تا اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را نگهداری کند.

این گزارش توسط دیوید آلبرایت، مدیر این موسسه و یکی از بازرسان سابق سازمان ملل در امور تسلیحات نوشته شده است. در گزارش موسسه علوم و امنیت بین المللی از مقام های دولتی درگیر در مذاکرات اتمی نقل قول هایی آورده شده اما از آنها نامی برده نشده است.

آقای کربی عصر پنجشنبه به وقت واشنگتن گفت من گزارش را خوانده ام و آنچیزی که می توانم بگویم همکاری و نقش ایران در توافق تغییری نکرده است.

جان کربی در پاسخ به پرسش های خبرنگاران که می خواستند بدانند آیا هیچ وقت ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده ایران به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم رسید، تایید کرد که ایران همچنان اجازه دارد ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده نگهداری کند و ذخایرش از این میزان نیز فراتر نرفته است.

جان کربی همچنین به خبرنگاران گفت برجام، تشکیل کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای را در نظر گرفته است و کار این کمیسیون نیز طبق توافق محرمانه خواهد بود؛ مگر آنکه این کمیسیون طور دیگری تصمیم بگیرد و این در خود برجام آمده است.

جان کربی گفت گزارش موسسه علوم و امنیت بین المللی را دیده و خودش آن را خوانده است و چیزی که او می تواند بگوید این است که تعهدات ایران بر اساس برجام تغییری نکرده است.

آقای کربی گفت کمیسیون مشترک که فعالیتش محرمانه است، تعهدات ایران در برجام را سست نخواهد کرد.

جان کربی در پاسخ به این سوال که اگر اقدامات کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای قرار است محرمانه باشد، کنگره و یا دیگران چگونه می تواند بر آن نظارت کنند؛ گفت دولت به کنگره به طور کامل در باره برجام توضیح داده است و دولت با اعضای کنگره به طور مرتب در مورد کار کمیسیون مشترک تماس داشته است.

جان کربی تاکید کرد ایران به تعهداتش در برجام عمل می کند و ایران طبق برجام نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد.

XS
SM
MD
LG