لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۰

سناتور ارشد جمهوریخواه و منتقد ترامپ می‌گوید سال آینده نامزد نمی‌شود


جف فلیک از ایالت آریزونا ۵۴ ساله است.
جف فلیک از ایالت آریزونا ۵۴ ساله است.

«جف فلیک» سناتور جمهوری‌خواه که از منتقدان پرزیدنت ترامپ است اعلام کرد در انتخابات سال آینده سنا از ایالت آریزونا شرکت نخواهد کرد. همزمان کاخ سفید می گوید دلیل کناره گیری او احتمالا کم بودن شانس پیروزی اوست.

«جف فلیک» که ساله ۱۳ سال عضویت در مجلس نمایندگان و یک دوره در سنا را دارد، روز سه شنبه ۲ آبان در یک سخنرانی انتقادات تندی علیه پرزیدنت ترامپ مطرح کرد. سخنان آقای فلیک بازتاب در رسانه های آمریکا داشت.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا،‌ او در صحن سنا گفت از آثار مخرب صحنه سیاسی ایالات متحده متأسفم. همه ما بابت این وضعیت مقصر هستیم... نباید بی‌اعتنایی به حقیقت و حملات شخصی روزانه را عادی فرض کنیم.

وی بدون نام بردن از پرزیدنت ترامپ گفت زمانی که این رفتارها در سطوح عالی حکومت ما انجام می‌شود، این خطری برای دموکراسی ماست ... من فرزند و نوه دارم و باید به آن‌ها پاسخگو باشم، به همین دلیل ساکت نخواهم ماند.

در واکنش به این سخنان سناتور آریزونا، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید ضمن استقبال از تصمیم آقای فلیک برای خروج از سنا گفت احتمالا حرکت خوبی است چون او احتمالا برنده نخواهد شد.

اختلاف پرزیدنت ترامپ و سناتور جمهوریخواه از مدتی پیش علنی شد و زمانی که رئیس جمهوری آمریکا به آریزونا رفت، سناتور جمهوریخواه این ایالت در محل سخنرانی آقای ترامپ حاضر نشد.

واکنش ها

غیر از کاخ سفید، برخی سناتورهای ارشد به اعلام انصراف آقای فلیک واکنش نشان دادند.

میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در واکنش به سخنان سناتور آریزونا گفت شاهد نطق یک مرد خیلی خوب بود.

سناتور جان مک‌کین که او در بعضی حوزه ها منتقد پرزیدنت ترامپ است، در واکنش به سخنان سناتور فلیک سخنان او را ستایش کرد.

پرزیدنت ترامپ از مدتها پیش از برخی اعضای کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) انتقاداتی را مطرح کرده است. او به طور مشخص از اعضای کنگره که مخالفت هایی با تلاشهای جمهوریخواهان برای براندازی طرح بیمه همگانی موسوم به اوباماکر داشته اند انتقاد کرده و ضمنی گفته از آنها در انتخابات میاندوره ای سال آینده حمایت نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر به منتقدان هم حزبی خود پیام داده بود که اگر نمی توانند با دولت او همراه شوند، بهتر است که برای انتخابات نیایند.

جمهوریخواهان علاوه بر یک رئیس جمهوری هم حزبی،‌ اکثریت را در سنا و مجلس نمایندگان دارند اما فاصله کم آنها با دموکرات ها در سنا موجب شده که نتوانند طرح های خود را نهایی کنند. نوامبر ۲۰۱۸ انتخابات میاندوره ای آمریکا برگزار می شود که براساس آن یک سوم اعضای سنا و اعضای مجلس نمایندگان انتخاب می شوند.

دوباره انتقادات کورکر

در روزی که فلیک اعلام کرد دوباره نامزد سنا نخواهد شد،‌ باب کورکر دیگر سناتور جمهوریخواه که پیشتر اعلام کرده نامزد نخواهد شد،‌ انتقاداتی از پرزیدنت ترامپ مطرح کرد.

جنگ لفظی ترامپ و کورکر در آستانه ملاقات و نهار کاری رئیس جمهوری در روز سه شنبه آغاز شد. رسانه های آمریکایی گزارش دادند این دو در ناهار کاری حضور یافتند اما جزئیاتی منتشر نشد.

این روزها کنگره در انتظار طرح دولت ترامپ برای اصلاح قوانین مالیاتی است و اختلاف جدید بعد از موضع گیری آقای کورکر شروع شد. او در گفتگو با ان‌بی‌سی گفت کنگره باید قوانین مالیاتی را اصلاح کند. بعد از این موضع گیری او بود که پرزیدنت ترامپ بامداد سه شنبه با انتقاد از کورکر توئیت کرد:

باب کورکر که به پرزیدنت اوباما در توافق بد هسته‌ای با ایران کمک کرد و در ایالت تنسی حتی به عنوان یک گرداننده سگ نمی‌توانست انتخاب شود اکنون با طرح کاهش مالیات مقابله می‌کند

این توئیت آقای ترامپ بی پاسخ نماند و ساعتی بعد کورکر در توئیتر خود نوشت:‌

این چندمین بار است کورکر و پرزیدنت ترامپ اینگونه از هم انتقاد می کنند.

باب کورکر که سناتور ارشد و رئیس رئیس کمیته روابط خارجی سنا است پیشتر اعلام کرد قصد بازنشستگی دارد و دوباره نامزد انتخابات نمی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG