لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

سناتور کورکر: تا رفع اختلافات فروش سلاح به کشورهای عربی مسکوت می‌ماند


باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - آرشیو
باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا - آرشیو

رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد تایید مجوز فروش سلاح و تجهیزات نظامی ساخت آمریکا به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را، تا زمانی که راهی به سوی حل و فصل اختلاف‌ها در منطقه یافت نشود، مسکوت خواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باب کورکر در نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا نوشت، «همه کشورهای منطقه باید اقدامات بیشتری برای مبارزه با تروریسم انجام دهند، اما اختلاف کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) تنها در خدمت آسیب زدن به مقابله با داعش و ایران است.»

به نوشته رویترز، این نماینده ارشد جمهوریخواه کنگره روابط بسیار نزدیکی با رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت پرزیدنت دونالد ترامپ دارد و هر دو آنها – به واسطه مسئولیتی که بر عهده دارند – بطور مرتب در موارد مختلفی در حوزه سیاست خارجی به اظهار نظر می‌پردازند.

بر اساس قوانین ایالات متحده، قراردادهای فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکا به کشورهای خارجی، جهت بررسی و تأیید نهایی پیش از اجرایی شدن، در یک روند غیررسمی به گروه کوچکی از قانونگذاران کنگره، از جمله رئیس کمیته روابط خارجی سنا، ارسال می‌شود.

سناتور باب کورکر در بخش دیگری از نامه خود، ضمن تقدیر از سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان سعودی و شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، گفت «متأسفانه شورای همکاری به جای بهره گیری از آن اجلاس، درگیری و اختلاف را انتخاب کرده‌اند.»

اظهارات آقای کورکر یک روز پس از آن بیان می‌شود که رکس تیلرسون گفت قطر، عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی – که همگی از همپیمانان واشنگتن در منطقه هستند – باید برای رسیدن به راه حلی به منظور پایان دادن به اختلافات به گفت‌وگو بنشینند.

عربستان، امارات و بحرین به همراه مصر، اواسط خرداد با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط خود را با آن قطع و محدودیت‌‌هایی را علیه دوحه اعمال کردند. آنها روز پنجشنبه فهرستی از درخواست‌های خود را ارائه کردند و به قطر ده روز فرصت تصمیم گیری دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG