لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

سناتور کورکر از تهیه «راهبرد قانونی» کنگره برای رفع نقایص برجام خبر داد


اندکی پس از پایان نطق تلویزیونی رئیس جمهوری ایالات متحده و اعلام استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران، باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا در بیانه‌ای از تلاش‌های چند ماه اخیر کمیته تحت ریاست او برای تنظیم راهبرد کنگره برای رفع نقایص توافق اتمی ایران خبر داد.

این سناتور جمهوریخواه در بیانیه گفته است، «ما در چند ماه اخیر با وزارت خارجه، شورای امنیت ملی، و سناتور (تام) کاتن در همکاری نزدیک بوده‌ایم تا یک استراتژی قانونی که پاسخگوی ملاحظات هر دو حزب در مورد برجام باشد را، بدون نقض تعهدات آمریکا (در برجام)، تهیه کنیم.»

وی در ادامه تاکید کرد که این کمیته، در حمایت از قانونی که هدف مشترک دولت و کنگره – یعنی پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای – را تامین کند، متعهد بوده و هست.

برخی رسانه های آمریکا، از جمله نشریه پولیتیکو که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می دهد، می گویند پیش نویس طرح مشترک «کورکر-کاتن» احتمالا تا پایان هفته آینده آماده خواهد شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

به گفته پرزیدنت ترامپ، هدف این توافق در بهترین حالت تنها به تاخیر انداختن زمان دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای آن هم برای یک دوره زمانی کوتاه است، در حالی که برجام در عمل مسیر ایران برای رسیدن به این توانایی را کوتاه‌تر می‌کند و این برای او غیرقابل قبول است.

رئیس جمهوری آمریکا، با بیان این که بسیاری اعتقاد دارند که ایران با کره شمالی همکاری می‌کند، گفت به دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده دستور خواهد داد که تحلیل‌های فراگیر و جامعی را در این زمینه آغاز کنند و یافته های خود را در قالب گزارشی به کاخ سفید ارائه کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG