لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

کورکر و کاتن در جهت ترمیم نواقص توافق هسته‌ای ایران حرکت می کنند


سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، و سناتور جمهوریخواه تام کاتن، عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، به طور مشترک طرحی را ارائه کرده اند که به باور آن ها به نواقص توافق هسته ای ایران می پردازد.

نشریه پولیتیکو نوشت طرح این دو سناتور متنفذ جمهوریخواه عملا تاریخ انقضای مفاد مهم برجام را حذف می کند. انقضای بعضی مفاد توافق هسته ای به ایران اجازه می دهد طی سال های آینده غنی سازی اورانیوم و تولید سنتریفیوژهای پیشرفته را از سر بگیرد؛ امری که نگرانی هایی را میان مخالفان برجام ایجاد کرده است.

از نظر منتقدان محافظه کار برجام چارچوب طرح کورکر کاتن به وعده بلندمدت عاری سازی ایران از جنگ افزار هسته ای می پردازد تا جمهوریخواهان پشت یک رویکرد واحد یکپارچه شوند.

طرح کورکر-کاتن «قانون بررسی توافق هسته ای مصوب سال ۲۰۱۵» را چنان تصحیح می کند تا اگر ایران یک سال با قابلیت تولید جنگ افزار هسته ای فاصله داشته باشد تحریم ها به طور خودکار دوباره اعمال شود.

روشن نیست رییس جمهوری آمریکا بتواند دموکرات ها و جمهوریخواهان را حول طرح کورکر کاتن که تا کنون طرحی تک حزبی است گردهم آورد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG