لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

ابراز نگرانی سناتورهای آمریکایی از نقش ایران در حملات سایبری احتمالی


جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر
جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر

در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده که برای بررسی حمله سایبری روسیه به کارزار انتخاباتی آمریکا برگزار شد، چند بار به ایران اشاره شد.

این جلسه روز پنجشنبه ۱۶ دی با حضور جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر برگزار شد.

در بخشی از این جلسه، چند بار از ایران بخاطر تلاش ها برای خرابکاری و حمله علیه منافع ایالات متحده آمریکا ذکر شد. از جمله سناتور جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده گفت روشن است که دشمنان ما به این نتیجه رسیده اند که منافع حمله سایبری به آمریکا بر واکنش ما به آنها برتری دارد و سالهاست که ما واکنش درخور نشان نداده ایم

آقای مک کین افزود: ایران از اهرمهای سایبری به منظور نیروی دریایی آمریکایی و متحدان آن در منطقه، موسسات مالی و علیه یک سد در نزدیکی نیویورک استفاده کرده است.

سناتور آریزونا افزود: دولت ما هیچ سیاست و استراتژی برای بازداری حملات سایبری ندارد و این ضعف محرک دشمنان ما برای حملات مکرر شده است و بدون نگرانی برای پرداخت هزینه و تاوان به ما حمله می کنند.

رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده افزود: این درباره روسیه، کره شمالی و ایران و هر دشمن دیگری حقیقت دارد که احساس جسارت کرده اند و نظم جهانی را به چالش کشیده اند. ما بدون احیای اعتبار بازداری سایبری آمریکا، نمی توانیم آنها را متوقف کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه استماع، جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز گفت: ایران و کره شمالی نیز به تقویت توانایی خود به منظور انجام حملات سایبری مخرب و اختلاف برای حمایت از هدف های سیاسی خود ادامه دادند.

در بخش دیگری از این جلسه، مارسل لتر فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون وزیر دفاع آمریکا در امور اطلاعاتی نیز درباره ایران گفت: ما به دقت تجاوز و نفوذ بدخواهانه ایران علیه متحدان مان را زیر نظر داریم.

در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده چند بار دیگر سناتورها به نام جمهوری اسلامی ایران اشاره کردند. از جمله دن سالیوان، سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاسکا از مقام های ارشد اطلاعاتی آمریکا پرسیدند اگر ایران هم مثل روسیه علیه آمریکا حمله سایبری کند، چه عواقبی در انتظار آن است.

همچنین لیندزی گراهام دیگر سناتور عضو این کمیته پرسید اگر رئیس جمهوری آینده ترامپ بخواهد به دنبال ایران برود که امیدوارم برود، آیا آنها توانایی حمله سایبری به ما را دارند؟ که دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا گفت بله آنها توانایی حمله سایبری را دارند. آنها پیش از این هم نشان داده اند که از چنین حمله ای استقبال می کنند.

آقای راجرز افزود ما باید آماده شویم و سناتور گراهام تاکید کرد ما باید قبل از اینکه دیر شود، خود را آماده کنیم.

سناتور تد کروز نیز در بخش دیگری از این جلسه استماع سه ساعته گفت: ما دیده ایم که از سوی کره شمالی، چین هک شده ایم و حتی ایران بخش خصوصی آمریکا را هک کرد. او سپس از مقام های ارشد اطلاعاتی پرسید ما چطور باید از خودمان محافظت کنیم.

دریاسالار راجرز در پاسخ گفت ما باید استراتژی مان را قوی تر کنیم تا مانع هرگونه اثر این حملات بشویم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG