لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

متن کامل دستور اوباما علیه فعالیت‌های سایبری روسیه و مداخله در انتخابات آمریکا


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ دسامبر با صدور فرمانی تمهیداتی را علیه روسیه اتخاذ کرد.

متن این فرمان که در وبسایت کاخ سفید آمریکا منتشر شده به این شرح است:

«امروز دستور داده‌ام در پاسخ به آزارهای دولت روسیه علیه مقام‌های آمریکایی و عملیات سایبری علیه انتخابات آمریکا، اقداماتی صورت گیرد. این اقدامات در ادامه هشدارهای علنی و خصوصی است که خطاب به دولت روسیه صادر کردیم و پاسخی ضروری و متناسب با اقداماتی است که ناقض هنجارهای رفتاری در عرصه بین المللی بوده و با هدف آسیب رساندن به منافع آمریکا انجام می‌شوند.

تمامی آمریکایی ها باید در برابر اقدامات روسیه هوشیار باشند. در ماه اکتبر، دولت من برآورد ما از اقدامات روسیه با هدف دخالت در انتخابات آمریکا را منتشر ساخت. این دزدی اطلاعاتی و افشای آن تنها از عهده بالاترین سطوح دولت روسیه برمی آید. به علاوه، دیپلمات های ما در مسکو طی یک سال گذشته متحمل آزار و اذیت های غیرقابل قبول از سوی دستگاه اطلاعاتی و پلیس بوده اند. چنین اقداماتی پیامد دارد. امروز در پاسخ، دستور برخی اقدامات را صادر کردم.

فرمان اجرایی ارائه اختیارات مضاعف برای پاسخگویی به فعالیت های سایبری خاصی را صادر کردم که به دنبال مداخله و خرابکاری در روند انتخاباتی و موسسات ما، متحدان ما و یا شرکای ما هستند. با استفاده از این اختیارات جدید، ۹ نهاد و شخصیت روسی از جمله «جی آر یو» و «اف اس بی» دو دستگاه اطلاعاتی عمده روسیه، چهار افسر شاغل در جی آر یو، و سه شرکت روس که از عملیات سایبری این نهاد حمایت می کنند را تحریم کردم. به علاوه، وزیر خزانه داری نام دو شخص روس را به دلیل استفاده از ابزار سایبری برای دستبرد به اطلاعات هویتی و مالی افراد اعلام کند. وزارت خارجه نیز دو مجتمع متعلق به دولت روسیه در ایالت‌های نیویورک و مریلند را که در آن افراد روس کارهای مرتبط با اهداف اطلاعاتی انجام می دادند، تعطیل و ۳۵ مامور اطلاعاتی روس را «عناصر نامطلوب» اعلام کرد. در نهایت وزارت امنیت کشور و پلیس اف بی آی اطلاعاتی فنی وغیرمحرمانه درباره فعالیت های سایبری دستگاه های اطلاعای نظامی و غیرنظامی روسیه را منتشر می کنند تا به شبکه مدافعان در آمریکا و خارج که علیه کمپین جهانی فعالیت های سایبری بدنهادانه روسیه کار می کنند، کمک شود.

این اقدامات تمام پاسخ ما به فعالیت های خصمانه روسیه نیست. ما اقدامات دیگری را در مکان و زمان مقتضی اتخاذ می کنیم که برخی اعلام عمومی نمی شوند. علاوه بر مسئول شناختن روسیه برای اقداماتش، ایالات متحده آمریکا، دوستان و متحدانش در جهان باید با هم کار کنند تا جلوی تلاش های روسیه برای بی ثبات سازی هنجارهای بین المللی و مداخله در روند دموکراتیک دیگر کشورها گرفته شود. دولت من در روزهای آینده گزارشی را درباره فعالیت های روسیه در مداخله در انتخابات ما، و همچنین فعالیت های خرابکارانه سایبری در دوره های پیشین انتخابات به کنگره ارائه خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG