لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

پنج نکته درباره جلسات کنگره و تحقیق درباره مداخله روسیه در سیاست آمریکا


دخالت روسیه در انتخابات آمریکا روز پنجشنبه در دو جلسه مختلف مجلس سنا که یکی پشت درهای بسته است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کمیته نیروهای مسلح در صبح پنجشنبه به ریاست سناتور جان مک‌کین شهادت و گزارش مقامات امنیتی را می‌شنود و کمیته روابط خارجی در بعد از ظهر گزارشی محرمانه‌ را در همین زمینه دریافت می‌کند.

این جلسه در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره نقش روسیه در حملات سایبری به انتخابات ابراز تردید می کند.

از سویی آقای ترامپ مقامات امنیتی را به تاخیر در ارائه گزارش‌ها در این زمینه به منظور پرونده‌سازی علیه روسیه متهم کرده است. مقامات امنیتی این اتهام را رد کردند. ترامپ همچنین تلویحا از جولیان آسانژ مدیر وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس حمایت کرد و گفت آسانژ تاکید کرده که ایمیل‌های افشاشده از سوی روسیه نبوده است.

اظهارات آقای ترامپ جمهوریخواهان را در موقعیت دشواری قرار داده و رابطه دوستانه او با روسیه را نمایان‌تر ساخته و در عین حال بهانه‌ای در اختیار دموکرات‌ها قرار داده که امیدوارند رابطه با روسیه مشروعیت ریاست جمهوری آقای ترامپ را زیر سوال ببرد. نشریه هیل پنج نکته را فهرست کرده که در روز پنجشنبه باید ملاحظه شود.

شمار جمهوریخواهانی که از موضع ترامپ انتقاد می‌کنند؟

جلسه کمیته نیروهای مسلح با مسئولان امنیتی و اطلاعاتی به ریاست جان مک‌کین برگزار می‌شود که بارها از ترامپ انتقاد کرده و به روسیه مشکوک است.

آقای مک‌کین بعید است که با مقامات و مسئولان امنیتی مخالفت کند که می‌گویند شکی نیست که کرملین پشت حملات سایبری به حزب دموکرات و دیگر نهادهای وابسته‌ به آن بوده و هدف از این اقدام تاثیرگذاری در انتخابات بوده است.

سناتور جمهوریخواه دیگر لیندزی گراهام نیز عضو دیگر این کمیته است و از منتقدان آقای ترامپ درباره روسیه به شمار می‌رود. با این حال اغلب جمهوریخواهان گفته‌اند که مایل نیستند درباره مسئله روسیه با ترامپ وارد نزاع شوند. بسیاری از آنان دولت اوباما را در این مسئله متهم می‌کنند.

مدارک موجود مبنی بر هک کردن وبسایت حزب دموکرات توسط روسیه چقدر محکم است؟

جلسه صبح پنجشنبه از محکم بودن یا نبودن شواهد و مدارک درباره هک کردن وبسایت کمیته ملی حزب دموکرات سرنخ هایی به دست می‌دهد. کارشناسان امنیتی شواهد فنی مبنی بر دخالت روسیه را نشان داده‌اند و کمپانی‌های خصوصی که از سوی حزب دموکرات برای تحقیق در این زمینه استخدام شدند نیز مدارک محکمی را ارائه داده‌اند. در جلسات روز پنجشنبه قانونگذاران همچنین در این باره بحث می‌کنند که مدارک روسیه چطور از ویکی‌لیکس سردرآورده است.

شواهد و مدارکی که می ‌گوید پوتین قصد کمک به ترامپ را داشته چقدر محکم است؟

سیا می گوید روسیه قصد داشت به ترامپ کمک کند تا پرسش‌های دشوار و بحث‌انگیز سیاسی مطرح کند. سخنگوی وزارت خارجه به سی‌ان‌ان گفت که اوباما و دولتش درباره نقش روسیه در ایجاد اخلال سایبری و در انتخابات شک ندارند. و نشت اطلاعات سیا به رسانه‌ها به منتقدانی که می‌گویند دولت اوباما می‌خواهد تا قبل از ۲۰ ژانویه ، تاریخ تحلیف ریاست جمهوری دونالد ترامپ او را از مشروعیت بیندازند.

برخی قانونگذاران می‌گویند با وجود فعالیت‌های روسیه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مسکو می‌خواست ترامپ پیروز انتخابات شود.

چه میزانی از اطلاعات به شکل علنی در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟

قانونگذاران پیش از این گزارش‌های اطلاعاتی را دریافت کرده‌اند اما بدون شک می‌خواهند که در جلسات روز پنجشنبه جزئیات بیشتری بگیرند. دولت اوباما نیز برای ارائه مدرکی در اثبات ادعاهایش تحت فشار بوده است. جامعه اطلاعاتی و امنیتی آخرین گزارش‌ها و یافته‌های خود را روز پنجشنبه ارائه می‌دهد و کاخ سفید گفته است که در اسرع وقت آن را در اختیار قانونگذاران کنگره قرار می‌دهد. اما مشخص نیست که چقدر از این اطلاعات محرمانه است و چه میزان در اختیار عموم قرار می‌گیرد

هر یک از کمیته‌ها تا چه میزان آزادی عمل دارد ؟

این که کمیته‌های سنا تا چه میزان می‌توانند برای گرفتن پاسخ فشار بیاورند مشخص نیست. رهبران سنا و مجلس نمایندگان با موضوع محتاطانه برخورد می‌کنند و مسئولیت را بر گردن کمیته‌های اطلاعاتی و امنیتی قرار می‌دهند. این رفتار موجب بروز انتقاداتی شده که آنان را به تلاش برای مسکوت کردن ماجرا متهم می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG