لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

مقام‌های ارشد اطلاعاتی: حمله سایبری روسیه «تهدید بزرگ» است


جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر در جلسه کنگره حضور یافتند.
جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر در جلسه کنگره حضور یافتند.

مقام های ارشد اطلاعاتی آمریکا می گویند حملات سایبری روسیه «تهدیدی بزرگ» است. جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت برعکس شک و تردید دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، او به نسبت قبل مطمئن تر است که بگوید حمله های سایبری به کارزار دموکرات ها در انتخابات گذشته، توسط مقام های عالی روسیه تدارک شده بود.

روز پنجشنبه مقام های اطلاعاتی در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا حضور یافتند تا نقش روسیه در هک و حمله سایبری به کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کنند.

در این جلسه، روسای این نهادها نظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب را درباره نقش روسیه در حمله سایبری به کارزار انتخاباتی را رد کردند. آقای ترامپ پیشتر درباره نقش روسیه ابراز تردید کرده بود.

جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در این جلسه به سناتورهای عضو این کمیته گفت ما تشخیص دادیم که تنها بالاترین مقام های ارشد روسیه می توانند برای سرقت اطلاعات از کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا دستور داده باشند.

آقای کلپر گفت کارزار های زیادی کنار هم رقابت داشتند اما تنها یک بخش از آن هک شد. در کنار آن شاهد پروپاگاندا و خبرهای جعلی بودیم.

به نوشته سی ان ان، جان مک کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در بخشی از این جلسه استماع گفت تاکید بر نقش روسیه می تواند ضمن ادعای آقای ترامپ را رد کند که خواستار عبور از این موضوع شده است. این در حالی است که روسیه نقش مستقیم در هک ها داشته است.

آقای مک کین افزود: هر آمریکایی باید نگران حمله روسیه به ملت ما باشد. در پس این حمله بی سابقه به دموکراسی ما، از حقایق در جلسه امروز کمیته گریزی نیست.

در طول جلسه استماع، جان مک کین از جیمز کلپر پرسید آیا اقدام روسیه در حمله سایبری می تواند به منزله اعلام جنگ باشد که جیمز در پاسخ گفت این یک تصمیم خیلی سیاسی است که من فکر نمی کنم جامعه اطلاعاتی بتواند درباره آن نظر بدهد.

این جلسه در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا هنوز درباره نقش روسیه در حملات سایبری به انتخابات ابراز تردید می کند.

پیش از این آقای ترامپ روز روز سه شنبه در توئیتی نوشته بود رسانه ها برای اینکه من را مخالف مقام های اطلاعاتی نشان بدهند، دروغ می گویند. در حالیکه من طرفدار شان هستم.

این جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا در حالی برگزار می شود که یک روز بعد، در روز جمعه قرار است آقای ترامپ از سوی مقام های اطلاعاتی دولت فعلی آمریکا در جریان جزئیات نقش روسیه در حمله سایبری به حزب دموکرات قرار بگیرد.

واکنش روسیه

دیمتری پسکوف سخنگوی کرملین در واکنش به جلسه امروز کمیته نیروهای مسلح سنا گفت ما از این اتهام زنی های همراه با بی مسئولیتی به کشور مان خسته و مریض شده ایم. اگر نیاز به یک دشمن هست، چرا یک کس دیگر انتخاب نمی شود؟

شهادت مدیران اطلاعاتی در کمیته نیروهای مسلح سنا، یک هفته بعد از اخراج ۳۵ دیپلمات روس از آمریکا توسط باراک اوباما صورت می گیرد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا می گویند روسیه پشت حملات سایبری به حزب دموکرات بود. در این حملات سایبری اطلاعاتی از مکاتبات اعضای ارشد حزب دموکرات فاش شد که دموکرات ها می گویند به وجهه حزب و نامزدشان یعنی هیلاری کلینتون ضربه زد.

این اطلاعات از طریق سایت ویکی‌لیکس منتشر شد.

در مقابل برخی از جمهوریخواهان هرچند به حمله سایبری روسیه در طول انتخابات اذعان دارند اما می گویند آن حملات ربطی به تلاش برای پیروزی ترامپ ندارد.

روز چهارشنبه آقای ترامپ در یک پیام تویئتری نوشت جولیان آسانژ (بنیانگذار ویکی‌لیکس) گفته یک نوجوان ۱۴ ساله می تواند ایمیل پودستا (رئیس ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون) را هک کند. چرا مجمع ملی حزب دموکرات بی دقت بود؟ او همچنین گفته روسیه اطلاعات افشا شده را به او نداده است!به نوشته رویترز، ترامپ و مشاوران ارشد او معتقد هستند که دموکرات ها سعی دارند با طرح اتهام کمک مقام های روسیه به وی قصد دارند پیروزی او در انتخابات را از مشروعیت بندازند.

دریاسالار مایک راجرز مدیر آژانس ملی امنیت و فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا نیز در این جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا به سوالات پاسخ داد.

جیمز کلپر و مایک راجرز هر دو در اظهارات خود گفتند که ما به تلاش های مان در سراسر جهان برای تفکیک رفتار های قابل قبول و غیر قابل قبول ادامه می دهیم.

قرار است بعد از جلسه عمومی کمیته نیروهای مسلح سنا، جیمز کلپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریاسالار مایک راجرز مدیر آژانس ملی امنیت و فرمانده یگان سایبری ارتش آمریکا و معاون او مارسل لتر با سناتورها درباره مدارک محرمانه صحبت کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG