لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

واکنش ترامپ و برخی اعضای کنگره به اخراج دیپلمات های روسیه از آمریکا


ترامپ در کنار یکی از مشاورانش
ترامپ در کنار یکی از مشاورانش

دونالد ترامپ در واکنش به اخراج دیپلمات های روسیه از آمریکا توسط دولت اوباما موضع گرفت و گفت کشور ما باید به سمت مسائل بزرگتری حرکت کند اما این مسائل باید به نفع کشور و مردم بزرگ ما باشند.

آقای ترامپ در یک بیانیه کوتاه پنجشنبه ۹ دی خبر داد که چند روز دیگر با مقامات اطلاعاتی دیدار خواهد کرد تا «اطلاعات به روز شده ای» درباره حقایق کسب کند.

واکنش رئیس جمهوری منتخب آمریکا به اقدام دولت اوباما برای اخراج ۳۵ دیپلمات روسیه در پی نقش آنها در تاثیرگذاری بر انتخابات دو ماه پیش ایالات متحده است.

ترامپ پیشتر تاثیر حملات هکرهای روسیه علیه حزب دموکرات را رد کرده بود.

روز پنجشنبه باراک اوباما تحریم های جدیدی علیه روسیه تصویب کرد که براساس آن، ۳۵ دیپلمات و مقام اطلاعاتی روسیه از آمریکا اخراج و دو مجتمع متعلق به دولت روسیه در ایالت های نیویورک و مریلند تعطیل شدند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در دستور خود این تحریم ها را در پاسخ به آزارهای دولت روسیه علیه مقام‌های آمریکایی و عملیات سایبری علیه انتخابات آمریکا عنوان کرد.

واکنش کنگره

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز به اقدام دولت اوباما برای اخراج دیپلمات های روسیه واکنش نشان داد.

آقای رایان در بیانیه خود اعلام کرد روسیه همواره در تلاش بوده تا به منافع ایالات متحده آمریکا آسیب بزند.

وی همچنین اقدامات دولت اوباما را دیر دانست و گفت تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه باید قبل از این اجرا می شد.

به گفته آقای رایان، اوباما «مقصر سیاست شکست خورده» هشت سال گذشته در مقابل روسیه است.

سناتور چاک شومر و ننسی پلوسی دموکرات های ارشد کنگره آمریکا، از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور برای اعمال تحریم های جدید علیه مسکو حمایت کرده اند.

سناتور بن کاردین ، دموکرات ارشد در کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه ای گفت، قوه مجریه اقدام لازم را کرده است و اکنون لازم است قوه مقننه آن را پیگیری کند.

جان مک کین و لیندزی گرام ، دو سناتور ارشد جمهوریخواه گفتند، در گنگره بعدی در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، برای تصویب تحریم های جدید حتی شدیدتر از تحریم هایی که پرزیدنت اوباما وضع کرده است ، تلاش خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG