لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

پژوهش جدید: ابتلا به کرونا به اندازه دریافت دو دز واکسن، مصونیت ایجاد می‌کند


تزریق واکسن «فایزر-بایو ان‌تک» (آرشیو)
تزریق واکسن «فایزر-بایو ان‌تک» (آرشیو)

یک مطالعه جدید نشان داده است که ابتلا به کووید-۱۹ مصونیتی مشابه با دست‌کم دو دز واکسن کیفیت بالای کرونا از نوع «ام‌آر‌آن‌ای»، مثل واکسن‌های «مدرنا» و «فایزر-بایو ان تک»، را در فرد ایجاد می‌کند.

به گزارش فاکس نیوز، این مطالعه همچنین نشان داده است که مبتلایان پس از ابتلا به کووید-۱۹ احتمالاً تا ۴۰ هفته یا بیشتر در مقابل ویروس کرونا مصونیت پیدا می‌کنند.

بنا بر این پژوهش که نتایج آن در ۱۶ فوریه در هفته‌نامه پزشکی «لنست» منتشر شد، مصونیت در مقابل سویه اصلی کرونا و سویه‌های آلفا، بتا و دلتا بالاترین میزان را داشت و تا ۴۰ هفته بیش از ۷۸ درصد مؤثر بود و مصونیت در مقابل نوع «بی‌ای۱» سویه امیکرون طی همین مدت زمان تنها حدود ۳۶ درصد بود.

هرچند مطالعات نشان داد که مصونیت در مقابل نوع شدید بیماری که منجر به بستری شدن در بیمارستان و یا حتی مرگ شود، تا ۴۰ هفته پس از ابتلا به کووید-۱۹ برای تمامی سویه‌ها به طور متوسط ۷۸ درصد بود.

دکتر مارک سیگل، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک و یکی از گزارشگران پزشکی فاکس‌نیوز، به فاکس‌نیوز دیجیتال گفت که ابتلا به کووید-۱۹ (که ایمنی طبیعی ایجاد می‌کند) و دریافت واکسن‌، هر دو تا چند ماه مصونیت قابل توجهی در برابر بیماری شدید ایجاد می‌کنند.

او گفت: «به همین دلیل است که من به طور کلی دز یادآور واکسن را حداقل برای چند ماه پس از ابتلا [به کرونا] توصیه نمی کنم.»

دکتر سیگل گفت که قوی‌ترین ایمنی، ترکیبی از هر دو است که به عنوان ایمنی ترکیبی شناخته می‌شود - و تاکید کرد که هرگز توصیه نمی‌کند که فردی عمداً خودش را در معرض بیماری قرار دهد.

XS
SM
MD
LG