لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

همزمان با هشدار واشنگتن به پکن بر سر کمک به مسکو، لوکاشنکو به چین می‌رود


دیدار آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مسکو. ۱۷ فوریه ۲۰۲۳
دیدار آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مسکو. ۱۷ فوریه ۲۰۲۳

وزارت امور خارجه چین از دیدار قریب‌الوقوع الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و متحد نزدیک رهبر روسیه، از پکن خبر داد.

بلاروس قویا از روسیه حمایت کرده و اجازه داده است که مسکو برای تهاجم به اوکراین در فوریه سال گذشته از خاک این کشور استفاده کند.

لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ تنها رئیس جمهور ی بلاروس بوده است و اعتراضات سال ۲۰۲۰ نسبت به انتخاب مجددش را در رای گیری که مخالفان و کشورهای غربی آن را تقلبی خواندند، سرکوب کرد.

این دیدار در حالی انجام می شود که مقامات ارشد ایالات متحده به چین برای ارائه کمک نظامی به روسیه در جنگ با اوکراین هشدار داده و گفته‌اند که این امر عواقب سنگینی به همراه خواهد داشت.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس گفت: «ما مطمئن هستیم که رهبری چین در حال بررسی ارائه تجهیزات مرگبار به روسیه است.»

با این حال، برنز افزود: «ما همچنین نمی‌بینیم که هنوز تصمیم نهایی گرفته شده باشد و ما شواهدی مبنی بر ارسال واقعی تجهیزات مرگبار به روسیه نمی‌بینیم».

او گفت که ارائه چنین کمکی «یک شرط بسیار خطرناک و غیرعاقلانه خواهد بود."

پکن مدعی است که در جنگی که یک سال پیش آغاز شد، موضعی بی طرف دارد، اما همچنین گفته است که با روسیه «دوستی بدون حد و مرز» دارد و از انتقاد از تهاجم مسکو و یا حتی نامیدن آن به عنوان جنگ امتناع کرده است. چین غرب را به تحریک درگیری و «آتش‌افروزی» با ارائه سلاح‌های دفاعی به اوکراین متهم کرده است.

پکن روز جمعه پیشنهادی مبنی بر آتش بس و مذاکرات صلح میان اوکراین و روسیه ارائه کرد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با احتیاط از دخالت چین استقبال کرد، اما گفت موفقیت به عمل بستگی دارد، نه حرف.

طرح پیشنهادی چین عمدتاً تکرار موضع دیرینه پکن است و تحلیلگران می گویند که پکن با توجه به روابط نزدیکش با روسیه و موضع تزلزل ناپذیرش در حمایت از تهاجم مسکو به اوکراین نمی تواند نقش میانجی ایفا کند.

با این حال، برخی از ناظران هشدار دادند که اوکراین و متحدانش باید با احتیاط حرکت کنند و گفتند که رد پیشنهاد چین می‌تواند پکن را به سمت ارائه تسلیحات به روسیه نزدیک‌تر کند.

گفته می‌شود شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین برای دیدار از روسیه در ماه های آینده آماده می شود.

XS
SM
MD
LG