لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

هشدار آمریکا به چین: حمایت مرگبار از روسیه «هزینه‌های واقعی» خواهد داشت


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت چین هنوز از روسیه حمایت مرگبار نکرده اما چنین اقدامی پیامدهایی جدی و «هزینه‌های واقعی» برای پکن خواهد داشت.

او در گفت‌وگویی جداگانه با ای‌بی‌سی نیز گفت اگرچه چین هنوز چنین کمکی به روسیه نکرده اما این گزینه را از روی میز برنداشته است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود مقامات آمریکایی در گفت‌وگوی خصوصی با همتایان چینی خود، درباره این هزینه‌ها صحبت کرده‌اند.

ایالات متحده و هم‌پیمانانش در ناتو طی روزهای اخیر با علنی کردن احتمال کمک مرگبار چین به روسیه تلاش کرده‌اند پکن را از چنین اقدامی بازدارند.

آنتونی بلینکن روز جمعه با اشاره به اینکه چین هم‌اینک «حمایت غیرمرگبار» در اختیار روسیه قرار می‌دهد، هشدار داد «حمایت مرگبار» موجب بروز «مشکل جدی» در روابط واشنگتن و پکن خواهد شد.

همچنین ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، روز یکشنبه در گفت‌وگویی با سی‌بی‌اس گفت رهبری چین سرگرم بررسی ارائه تجهیزات مرگبار به روسیه است اما هنوز تصمیم نهایی را در این زمینه نگرفته است.

روسیه و چین فوریه سال گذشته میلادی تنها چند روز پیش از آغاز تهاجم پوتین به اوکراین، شراکت «بدون محدودیت» را امضا کردند و از آن زمان روابط اقتصادی دو کشور افزایش یافته است.

کشورهای غربی نگران واکنش چین به جنگ‌افروزی روسیه هستند و برخی مقامات غربی هشدار داده‌اند پیروزی پوتین ممکن است پکن را به تهاجم احتمالی به تایوان ترغیب کند.

چین که از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده، هرگز گزینه توسل به زور علیه تایوان را از روی میز بر نداشته است.

XS
SM
MD
LG