لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

جان کری: تشکیل دولت جدید عراق، سنگ بنای مبارزه با داعش است


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، تایید کابینه جدید دولت عراق از سوی مجلس این کشور را نقطه عطف برای عراق و سنگ بنای تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) دانست.

کری گفت دولت عراق به رهبری حیدر العبادی که دوشنبه از مجلس رای اعتماد گرفت، این پتانسیل را دارد که تمام گروه های مختلف عراقی را گردهم آورد و آرمان مردمش را محقق کند.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود تشکیل یک دولت فراگیر در عراق که شامل شیعیان، سنی‌ها و کردها باشد، برای مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی ضروری است.

به دنبال رای اعتماد مجلس عراق به دولت جدید این کشور، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده باراک اوباما در تماس تلفنی، تشکیل دولت را به حیدر العبادی، نخست وزیر جدید عراق تبریک گفته است. رهبران آمریکا و عراق در این تماس تلفنی بر سر این نکته که گام مهم دولت جدید، رسیدگی به نارضایتی‌های اقشار مختلف مردم عراق است، اتفاق نظر داشتند.

حیدر العبادی، جانشین نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق شد، که برای تشکیل دوباره دولت با مخالفت شدید گروههای سنی مواجه شده بود. بحران سیاسی ناشی از بلاتکیفی دولت عراق طی ۵ ماه گذشته، در پی تصرف بخش‌ بزرگی از عراق توسط شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) در خرداد ماه گذشته، این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داد.

نوری المالکی، سیاستمدار شیعه مورد حمایت ایران، که از سال ۲۰۰۶ نخست وزیر عراق بود از سوی مخالفان خود متهم به نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، عمدتا سنی ها، شده بود.

با تشدید حملات شبه نظامیان دولت اسلامی و تهدید یکپارچگی کشور عراق، برخی از حامیان پیشین مالکی نیز از او فاصله گرفتند.

با اوج گرفتن بحران و افزایش فشارهای بین‌المللی برای استقرار هرچه سریعتر دولت جدید عراق، فواد معصوم رئیس جمهوری جدید، حیدر العبادی را به جای نوری المالکی، به عنوان نخست وزیر جدید مسئول تعیین تشکیل دولت کرد.

XS
SM
MD
LG