لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

تجلیل اوباما از انتصاب نخست وزیر جدید عراق


باراک اوباما از محل اقامت تعطیلات تابستانی اش درباره تحولات اخیر عراق سخن گفت - ایالت ماساچوست، ۲۰ مرداد ۱۳۹۳
باراک اوباما از محل اقامت تعطیلات تابستانی اش درباره تحولات اخیر عراق سخن گفت - ایالت ماساچوست، ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه فؤآد معصوم، رئیس جمهوری عراق را برای انتصاب حیدر العبادی به نخست وزیری عراق تحسین کرد و این اقدام را «گامی امیدبخش در تلاش های سنجیده» برای تشکیل دولتی فراگیر و مبارزه با شورشیان «دولت اسلامی» خواند.

فؤآد معصوم روز دوشنبه آقای عبادی – معاون رئیس مجلس عراق – را به جای نوری المالکی به نخست وزیری منصوب کرد. تعویض نخست وزیر عراق در حالی انجام شد که شورشیان با قتل عام سبعانه اقلیت های ساکن بخش های شمالی و غربی آن کشور در حال پیشروی اند.

رئیس جمهوری آمریکا که تعطیلات تابستانی را در تاکستان مارتا در ایالت ماساچوست می گذراند، گفت وی و جو بایدن در تماس تلفنی با حیدر العبادی، وعده کمک آمریکا را به او داده اند. آقای اوباما به اشاره به چالش پیش روی نخست وزیر در جلب اعتماد مجدد مردم عراق و جامعه بین المللی گفت: «رهبری جدید عراق وظیفه دشواری برعهده دارد. ما آماده مشارکت با عراق و دولت جدید آن کشور هستیم.»

آقای اوباما که هفته پیش مجوز حملات هوایی به مواضع شورشیان داعش را صادر کرد، گفته که ایالت متحده به نیروهای عراقی و کرد هم توصیه و مشاوره نظامی می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا اشاره کرد که ایالات متحده به ارسال کمک های انساندوستانه و مایحتاج اولیه برای اقلیت های مذهبی – به ویژه ایزدیانی که در کوههای سنجار گرفتار شده اند، ادامه می دهد؛ و از همکاری فرانسه، بریتانیا و دیگر کشورها در کمک رسانی به آوارگان عراقی سپاسگزاری کرد.

XS
SM
MD
LG