لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

استقبال آمریکا از تصمیم مالکی برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در عراق


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با استقبال از تصمیم نوری المالکی نخست وزیر عراق برای تحویل مسالمت‌آمیز قدرت، از حیدر العبادی کفیل نخست وزیری عراق و همه رهبران آن کشور خواست که این روند را با سرعت تکمیل کنند.

جان کری همچنین تاکید کرد که این امر برای اتحاد کشور و تحکیم تلاش‌های جامعه متنوع عراق در مقابله با تهدید مشترکی که از ناحیه «دولت اسلامی» متوجه آنهاست، ضروری است.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ایالات متحده آماده است تا با دولت جدید عراق علیه نیروهای افراطی «دولت اسلامی» همکاری کند، از دیگر کشورها در منطقه و جهان نیز خواست که در این زمینه با دولت جدید عراق همکاری کنند.

رسانه‌های عراقی اواخر روز پنجشنبه خبر دادند که نوری المالکی با کناره‌گیری از سمت خود، کرسی نخست وزیری را به حیدر العبادی تحویل خواهد داد؛ اقدامی که می‌تواند به بن‌بست سیاسی موجود در عراق پایان داده و راه را برای مقابله بغداد با گروه افراطی سنی «دولت اسلامی» هموار کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شبکه تلویزیونی العراقیه در گزارشی اعلام کرد مالکی «از مقام نخست وزیری چشم‌پوشی کرده است.» این شبکه تلویزیونی جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد، اما تلویزیون آفاق، شبکه خصوصی وابسته به نوری المالکی، با پخش بیانیه‌ای گفت «مالکی با کناره‌گیری از مقام خود به جمع بزرگان تاریخ پیوست.»

اندکی پس از اعلام این خبر، کاخ سفید آمریکا از تصمیم مالکی برای کناره‌گیری از مقام نخست وزیری استقبال کرد.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای، با اشاره به این که «امروز عراقی‌ها یک گام عمده برای اتحاد در کشور خودشان برداشتند،» ابراز امیدواری کرد انتقال قدرت در عراق بتواند آن کشور را در مسیر جدیدی قرار دهد و مردم آن کشور را در مقابل تهدید امنیتی پیکارجویان «دولت اسلامی» با یکدیگر متحد کند.

سوزان رایس در ادامه بیانیه‌ای که به همین مناسبت در وبسایت کاخ سفید منتشر کرد، گفت «ما تصمیم نخست وزیر المالکی، برای حمایت از حیدر العبادی کفیل نخست وزیری عراق برای تشکیل دولت جدید در راستای قانون اساسی عراق، را می‌ستائیم.»

خانم رایس در ادامه بیانیه خود همچنین بر تعهد ایالات متحده به همکاری‌های قاطع با عراق و مردم آن کشور تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG