لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

شانس تشکیل دولت جدید در عراق


آمریکا از تصمیم نوری المالکی به کناره گیری از مقام خود به عنوان نخست وزیر عراق استقبال می کند و حمایت خود را از تشکیل یک دولت جدید و فراگیرتر ابراز می دارد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ما بر تصمیم مهم و آبرومندانه نوری المالکی برای حمایت از حیدر العبادی نخست وزیر برگزیده و کوشش تلاش های او برای تشکیل دولت جدید و تدوین یک برنامه ملی، در چارچوب قانون اساسی عراق، ارج می نهیم. این تصمیم مهم صحنه را برای انتقال تاریخی و صلح جویانه قدرت در عراق آماده می سازد.»

جان کری گفت « ما از آقای عبادی و تمام رهبران عراق می خواهیم جهت تکمیل این روند، که برای متحد کردن کشور و تحکیم تلاش های جوامع گوناگون در برابر تهدید مشترک داعش اساسی است، به سرعت حرکت کنند.»

مالکی، که نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به عنوان نخست وزیر انتحاب شد، در ماه آوریل برای سومین دوره چهار ساله برگزیده شد، اما ریاست دولتی را بر عهده داشت که به بن بست رسیده و قادر نبود از عهده بسیاری از مشکلاتی که پیش روی عراق قرار گرفته است برآید.

حالا که آقای مالکی کنار رفته است، وظیفه تشکیل یک دولت جدید وحدت به حیدر العبادی محول می شود، دولتی که باید گروه هایی که در دولت مالکی حضور نداشتند را در برگیرد. استعقای مالکی برخی سنی ها را ترغیب کرده است آمادگی خود را برای کار با نخست وزیر جدید نشان دهند.

پرزیدنت باراک اوباما گفت «ما عراقی ها را ترغیب می کنیم برای برگرداندن جریان علیه داعش متحد شوند – بالاتر از همه، با استفاده از فرصت عظیم تشکیل دولتی جدید و فراگیر تحت رهبری عبادی، نخست وزیر برگزیده. ما امیدوار هستیم دولت عراق در جهت درست حرکت کند.»

XS
SM
MD
LG