لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

دولت جدید عراق از مجلس رای اعتماد گرفت


مجلس عراق به دولت حیدر العبادی، نخست وزیر جدید عراق، رای اعتماد داد.

کابینه دولت حیدر العبادی، به جز وزیران دفاع و کشور، از مجلس عراق رای اعتماد گرفت و بدین ترتیب، بن بست سیاسی چند ماهه در عراق پایان یافت. در این رای گیری، نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق نیز به عنوان یکی از معاونان نخست وزیر، رای اعتماد مجلس را اخذ کرد.

به دنبال این رای اعتماد، جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، خطاب به نمایندگان مجلس عراق، تایید کابینه جدید از سوی مجلس را نقطه عطف برای عراق و سنگ بنای تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) دانست.

روند تشکیل دولت جدید عراق به دنبال انتخابات ماه آوریل گذشته، به دلیل مخالفت نمایندگان سنی مجلس عراق با انتخاب دوباره نوری المالکی به عنوان نخست وزیر، به بن‌بست رسیده بود. ائتلاف شیعه که مالکی نماینده آن بود، در این انتخابات بیشتر کرسی‌های مجلس را به دست آورد. این بحران سیاسی، در پی تصرف بخش‌ بزرگی از عراق توسط شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) در خرداد ماه گذشته، این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داد.

نوری المالکی، سیاستمدار شیعه مورد حمایت ایران، که از سال ۲۰۰۶ نخست وزیر عراق بود از سوی مخالفان خود متهم به نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی که عمدتا سنی، شده بود.

با تشدید حملات شبه نظامیان دولت اسلامی و تهدید یکپارچگی کشور عراق، برخی از حامیان پیشین مالکی نیز از او فاصله گرفتند.

با اوج گرفتن بحران و افزایش فشارهای بین‌المللی برای استقرار هرچه سریعتر دولت جدید عراق، فواد معصوم رئیس جمهوری جدید، حیدر العبادی را به جای نوری المالکی، به عنوان نخست وزیر جدید مسئول تعیین تشکیل دولت کرد.

این سیاستمدار شیعه، پس از گذشت کمتر از یکماه انتخاب خود، کابینه جدید عراق را به مجلس معرفی کرد و موفق رای اعتماد مجلس را برای آن اخذ کند.

وزیران جدید دولت عراق دوشنبه شب پس از پایان رای گیری، در مقابل نمایندگان مجلس سوگند یاد کردند.

XS
SM
MD
LG