لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

نخست وزیر جدید عراق مأمور تشکیل کابینه شد


حیدر العبادی روز دوشنبه از سوی فؤآد معصوم رئیس جمهوری عراق، به نخست وزیری منصوب شد - بغداد، ۲۰ مرداد
حیدر العبادی روز دوشنبه از سوی فؤآد معصوم رئیس جمهوری عراق، به نخست وزیری منصوب شد - بغداد، ۲۰ مرداد

حیدر العبادی، معاون رئیس مجلس عراق، عضو حزب محافظه کار شیعه موسوم به «حزب الدعوه» است

حیدر العبادی – معاون رئیس مجلس عراق – که روز دوشنبه از سوی فؤآد معصوم، رئیس جمهوری عراق به عنوان جانشین نوری المالکی منصوب و مأمور تشکیل کابینه جدید آن کشور شده، از همه مردم عراق خواست تا در مقابل کشتارهای سبعانه و بربریت شبه نظامیان داعش در شمال کشور ایستادگی کنند.

فؤآد معصوم در مراسم کوتاهی که مستقیماً از تلویزیون پخش شد، با آقای عبادی دست داد و اظهار امیدواری کرد که وی «در تشکیل دولتی فراگیر» موفق شود.رئیس جمهوری عراق همچنین گفت امیدوار است آقای عبادی بتواند دولتی تشکیل دهد که «حافظ مردم عراق باشد.»

مردم عراق چند هفته ای بود که پیش بینی می کردند آقای عبادی به نخست وزیری منصوب شود. حضور رهبران اصلی شیعیان در مراسم نشانگر حمایت گسترده آنها از نخست وزیر جدید بود.

مقاومت نوری المالکی

در همین حال، یک عضو جناح سیاسی نوری مالکی گفت جلوی انتصاب حیدر العبادی را خواهد گرفت. آقای مالکی که دو دوره چهارساله نخست وزیر بوده، در برابر فشارهای داخلی و بین المللی برای کناره گیری مقاومت کرده، و به رغم فراخوان سنی ها، کردها، دیگر شیعیان عراق و پادرمیانی دولت تهران را – که همگی خواستار کناره گیری او و روی کار آمدن فردی شده بودند که بتواند مردم عراق را در برابر شورشیان سنی متحد کند – رد کرده و گفته بود که می خواهد برای دور سوم به نخست وزیری برسد.

از اوایل بامداد دوشنبه نیروهای وفادار به نوری المالکی در اطراف خانه رئیس جمهوری مستقر شدند، و نیروهای امنیتی آقای معصوم هنگام انتصاب نخست وزیر جدید به حال آماده باش درآمدند.

آقای مالکی شب گذشته در سخنانی که از تلویزیون عراق پخش شد فؤآد معصوم را به نقض قانون اساسی و تأخیر در انتصاب نخست وزیر جدید متهم کرد، و از دیوان عالی کشور عراق خواست تا جناح سیاسی وی را که حائز بیشترین کرسی های مجلس است، مأمور تشکیل کابینه جدید کند.

شبکه خبری العربیه گزارش داد که سه نفر از مجموع هشت قاضی دیوان عالی تلفنی به نوری المالکی رأی دادند؛ اما رأی آنان جای بحث دارد چون حیدر العبادی هم از اعضای ائتلاف آقای مالکی است.

جلسه مجلس عراق برای بررسی دولت جدید به روز ۲۸ مرداد موکول شده است.

مننتقدان می گویند آقای مالکی با به حاشیه راندن سنی ها، آنها را به حمایت از شورشیان «دولت اسلامی» سوق داد. داعش هم اینک بخش بزرگی از شمال عراق را در تصرف دارد و تهدید کرده که به جانب بغداد پیشروی خواهد کرد.

با حمله پیکارجویان داعش خشونت های فرقه ای بار دیگر در عراق اوج گرفته و با وضعیت جنگ داخلی در سالهای ۸۶-۱۳۸۵ قابل مقایسه است.

بردباری کلید رهبری است

حیدر العبادی پیشتر در پست های مختلفی از ریاست کمیته بودجه، مشاور نخست وزیر و وزیر ارتباطات عراق خدمت کرده. وی تحصیلکرده دانشگاه منچستر بریتانیاست. جمله محبوب آقای عبادی به نقل از صفحه فیس بوکش این است: «بردباری کلید رهبری است.»

آمریکا و سازمان ملل پیشاپیش رأی دیوان عالی از انتصاب نخست وزیری که بتواند دولتی فراگیر در عراق را رهبری کند، حمایت کردند.

کاخ سفید بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده جو بایدن معاون نخست وزیر آمریکا تلفنی از آقای معصوم برای این انتصاب تقدیر کرد و آن را گامی کلیدی برای عراق خواند. آقای بایدن همچنین تأکید کرد که منافع آمریکا در پیشبرد هماهنگی با دولت جدید و نیروهای امنیتی عراق برای عقب نشاندن شورشیان اسلامگراست.

نیروهای آمریکایی هم اکنون در تلاشند تا جلوی حمله مجدد شورشیان داعش به اربیل، مرکز دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق را بگیرند. با این حال، خبرگزاری رویترز امروز از پیشروی شورشیان در مناطق کرد نشین خبر داد.

چاک هگل وزیر دفاع آمریکا سه روز حمله هوایی آمریکا به مواضع شورشیان را «بسیار مؤثر» خواند و گفت استرالیا، بریتانیا، و فرانسه در رساندن کمک های انساندوستانه به هزاران مسیحی، ایزدی و اقلیت های مذهبی دیگر که در حمله شورشیان داعش آواره شده اند، با ایالات متحده همکاری می کنند.

بنا به آخرین اخبار، شماری از اعضای کنسولگری آمریکا موقتاً از اربیل به بصره، و بقیه به امان پایتخت اردن منتقل شده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت می گوید شمار آوارگان داخلی در عراق از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

XS
SM
MD
LG