لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

بعد از "شنبه بزرگ" ترامپ و کلینتون همچنان در صدر احزاب خود هستند


تد کروز، هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ و برنی سندرز هر یک روز شنبه دست کم در یک ایالت پیروز شدند.
تد کروز، هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ و برنی سندرز هر یک روز شنبه دست کم در یک ایالت پیروز شدند.

روز شنبه در پنج ایالت دیگر آمریکا برای انتخاب نامزد نهایی هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ۲۰۱۶، رای گیری درون حزبی برگزار شد.

در رای گیری های روز شنبه که از آن به عنوان "شنبه بزرگ" یاد می شود، در بین جمهوریخواهان، دونالد ترامپ و سناتور تگزاس، تد کروز هر یک در دو ایالت پیروز شدند و در بین دموکرات ها، سناتور برنی سندرز در دو ایالت و هیلاری کلینتون، در یک ایالت پیروز شد.

در ایالت کانزاس، تد کروز ۴۸درصد آراء را بدست آورد و نفر اول شد و در ایالت "مین" نیز ۴۶درصد آراء را نصیب خود کرد و بالاتر از رقیبان هم حزبی خود قرار گرفت. اما در ایالت کنتاکی، دونالد ترامپ با ۳۶درصد و در لوئیزیانا نیز با ۴۱درصد پیروز شد.

در بین دموکرات ها، برنی سندرز در ایالت کانزاس ۶۸درصد آراء و در نبراسکا نیز ۵۶درصد آراء را بدست آورد و در این دو ایالت بالاتر از هیلاری کلینتون قرار گرفت.

اما هیلاری کلینتون در ایالت جنوبی لوئیزیانا، ۷۱درصد آراء را بدست آورد.

به این ترتیب روز شنبه، دونالد ترامپ آراء ۴۹ نماینده انتخاباتی را بدست آورد و در مجموع با آراء ۳۷۸ نماینده انتخاباتی در صدر نامزدهای هم حزبی خود است.

تد کروز، در "شنبه بزرگ" آراء ۶۴ نماینده انتخاباتی را بدست آورد، بیشتر از دونالد ترامپ، اما او در مجموع آراء ۲۹۵ نماینده انتخاباتی را دارد و در جایگاه دوم است. سناتور مارکو روبیو نیز روز شنبه آراء ۱۳ نماینده انتخاباتی را نصیب خود کرد و به این ترتیب تعداد آنها را به ۱۲۳ نماینده انتخاباتی رساند و در جایگاه سوم است.

در جبهه جمهوریخواهان، ۱۶۲۷ رای نماینده انتخاباتی وجود دارد و نامزد نهایی حزب باید ۱۲۳۷ رای کسب کند.

در بین دموکرات ها، هیلاری کلینتون، روز شنبه آراء ۵۵ نماینده انتخاباتی را بدست آورد و تعداد این آراء را به ۶۶۳ رساند و برنی سندرز، آراء ۴۷ نماینده انتخاباتی را بدست آورد و تعداد آنها را به ۴۵۷ رساند.

در جبهه دموکرات ها، ۳۱۶۵ رای نماینده انتخاباتی وجود دارد و نامزد نهایی حزب باید ۲۳۸۳ رای کسب کند. اما در ساز و کار انتخاباتی دموکرات ها، آراء "هیات های نمایندگی ویژه" نیز حساب می شود و که با لحاظ کردن آنها، در حال حاضر، مجموع آراء وعده داده شده به هیلاری کلینتون ۱۲۱۱ و مجموع آراء وعده داده شده به سندرز، ۴۷۹ است.

XS
SM
MD
LG