لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

مناظره چهار جمهوریخواه؛ مجادله و کینه توزی های شخصی


در مناظره پنجشنبه شب، سه نامزد علیه ترامپ حملات شدیدی کردند و او پاسخ داد.
در مناظره پنجشنبه شب، سه نامزد علیه ترامپ حملات شدیدی کردند و او پاسخ داد.

مناظره پنجشنبه شب ۴ دواطلب باقیمانده برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواهان، آکنده از مجادله و کینه توزی‌های شخصی بود.

در این مناظره که توسط شبکه خبری فاکس نیوز در شهر دیترویت در ایالت میشیگان برگزار شد، تد کروز و مارکو روبیو دو رقیب جدی دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان آمریکا، وعده‌های انتخاباتی او را زیر سوال بردند.

دونالد ترامپ، سناتور تد کروز را دروغگو و سناتور مارکو روبیو را ناچیز خواند.

روبیو هم در مقابل گفت، ترامپ مستحق حملات شخصی است و او را برای آغاز اینگونه مجادله‌ها در مبارزات انتخاباتی سرزنش کرد.

کروز که در رده بعد از آقای ترامپ قرار دارد، شعار او را مسخره کرد که می‌گوید آمریکا را به دوران قدرتمند گذشته باز می‌گرداند.

کروز گفت: "مردم به راه حل‌ها علاقمندند، نه به شعار. راحت می‌توان درباره بهبود شرایط حرف زد. حتی حرف‌ها را روی کلاه ورزشی چاپ کرد. اما سئوال این است، آیا می‌دانی چه اصولی آمریکا را قدرتمند کرد."

اما، جان کسیک، فرماندار ایالت اوهایو، گفت، از ابتدا تنها درباره مسائل اساسی سخن گفته است و درگیر این مجادله‌ها نبوده است.

او می‌گوید، نامزد مناسبی برای رقابت با دموکرات‌ها خواهد بود: "من می‌توانم آرای هواداران هر دو حزب را بگیرم، زیرا در طول فعالیت تبلیغاتی‌ام تنها درباره مسائل صحبت کردم. من هرگز سعی نکردم در این مجادله‌ها که در اینجا می‌بینیم، درگیر شوم و هر کجا که می‌روم مردم می‌گویند تنها کسی در صحنه این رقابت هستم که بالغ به نظر می‌رسد."

بسیاری از نمایندگان جمهوریخواه در کنگره و برخی از چهره‌های سر‌شناس جمهورخواهان گفته‌اند، از آقای ترامپ حتی اگر نامزدی حزبشان را برای انتخابات کسب کند، حمایت نخواهند کرد. برخی از شخصیت‌های حزبی نیز در صف حامیان او ایستاده‌اند.

میت رامنی و سناتور جان مک کین که هر دو نامزد حزب جمهوریخواه در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ بودند، در واکنش به دیدگاه‌های آقای ترامپ در باره مسلمانان، مهاجران و ساخت دیوار بین مرزی با مکزیک و جنگ تجارتی با برخی از کشورهای جهان، از جمهوریخواهان خواستند به داوطلب دیگری به غیر آقای ترامپ رای دهند، زیرا او را برای این مقام مناسب نمی‌دانند.

آقای رامنی روز گذشته گفت، اگر جمهوریخواهان آقای ترامپ را به نامزدی انتخاب کنند، چشم انداز برای شکوفایی و امنیت آمریکا تیره خواهد شد.

هر چهار داوطلب جمهوریخواه در مناظره شب گذشته خود تاکید کردند که از هر داوطلبی که نامزدی حزبشان را برای رقابت با نامزد حزب دمکرات کسب کند، حمایت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG